حبث علمي لنيل درجة املاجستري يف اللغة العربية وآداهبا
Craftsmanship in sicilian Arab poetry
- Tez No: 892100
- Danışmanlar: PROF. DR. OUSAMA EKHTIAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Arapça
- Üniversite: Damascus University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu araştırma es-Sıkıllî Arap şiiri hakkındadır. Şiirlerinde zanaatkarlığın etkisini gösteren birçok yönü incelemiştir. Bu etki, es-Sıkıllî şiirinde yapısal dilbilgisi ve anlam inşası açısından belirgindir. Zanaatkarlığın etkisi, Arap şiiriyle olan ilişkisi ve özellikle de mecaz ve benzetmeler aracılığıyla retorik düzeyde oldukça açıktır. Daha önce de belirtildiği gibi, Sicilya Arap şiiri, Arap Doğu ve Batı arasında kültürel bir bağlantı olarak önem taşımaktadır. Bu bağlamda, şiirin sanatsal yapısı ve entelektüel içeriği üzerinde etkisi oldukça belirgindir. es-Sıkıllî Arap şiiri, Doğu Arap şiirinden etkilenmiş olup, bu etki es-Sıkıllîlerin Doğu Arap şairlerine olan taklitlerinde kendini göstermektedir. Ayrıca, Arap Doğu bilginlerinin es-Sıkıllî şiirindeki varlığı da bu etkiyi açıkça ortaya koymaktadır. Araştırmanın ilk bölümünde, İslam öncesi dönemden Hicri beşinci yüzyılın sonuna kadar zanaatkarlık kavramının çeşitli tarihsel aşamaları incelenmiştir. Çalışma, beklenildiği gibi, İslam öncesi dönemde ortaya çıkan Doğu şair kültürü ve zanaatkarlık kavramının etkilerini göstermiştir. Bu etki, zaman içinde farklı doktrinler ve kökenlerle dolu bir edebi çağ olan Ebbasî Çağı'na ulaşmıştır. Bu dönem, bazen uyumlu bazen de uyumsuz olan bir edebiyat yelpazesini içermektedir. Bu araştırma dört bölüm ve bir girişten oluşmakta olup, sonuç olarak, belki de en önemli bulgusu, doğu es-Sıkıllî Arap şiirinin etkisi ve es-Sıkıllî şiirinin genel olarak Arap şiiri ile uyumu üzerinedir. Dilde halk ağzı veya dağınık bir konuşma yoktur; akıcılık vardır ve herhangi bir Latince kelime kullanılmamıştır; bu, es-Sıkıllî'nın Batı medeniyeti döneminde doğmasına rağmen geçerlidir.
Özet (Çeviri)
This research is about sicilian Arab poetry.It studied many aspects that show points out the effect of the craftsmanship in their poetry this effect was obvious to sicily poem whereas of structural linguistic and meaning construction.The effect of the craftsmanship seems very clear in the related of the craftsmanship with Arabian poetry column and special on the rhetorical level through the simile and metaphor according to what has mention previously the importance of sicilian Arab poetry considers as culture link between Arabian East and West, whereas this way artistry construction of the poetry and intellectual content the effect was seem very clear that sicilian Arab poetry was influenced by poetry in the Arabian Eastern that appear through sicilian imitation to their peer of the poets Arabian eastern .The effect also appear very clearly through attendance Arabian eastern scholars in Sicilian poetry and it should be determined that the research had in the first chapter craftsmanship concept of the various historic stages for per-islamic times until end of the fifth century of the hegira.the study was appeared as it was expected the effect of the oriental poet culture craftsmanship concept which created in per-islamic era with school (bonds men poetry)to continue its chronological to reach an Ear that is full of the poetic culture and various of doctrines and origins . I mean Ebbasian Ear which contain spectrum literature which sometimes harmonize and inharmonious. This research has four chapter and introduction and it had many results in conclusion which is probably, the most importance it was an effected of the oriental sicilian Arab poetry and conformity sicilian poetry to Arab poetry in general there is no colloquial and there is no disordered speech there is fluency and without any latin words despite of its born in the period western civilization sicilian.