Kültürel miras bağlamında batı Anadolu beylik başkentleri
The capital cities of the western Anatolian principalities in context of cultural legacy
  1. Tez No: 892160
  2. Yazar: GÖKÇEHAN TAŞPINAR DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL RAMAZAN HAYKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Anadolu Selçuklu Devleti'nin yıkımından, Osmanlı Devleti'nin kuruluşuna kadar ortaya çıkan süreçte Anadolu topraklarında 'Beylikler Dönemi' adını verdiğimiz bir dönem ortaya çıkmıştı. Özellikle XIII. yüzyıl ve XIV. yüzyıllar arasında hakimiyet kuran beylikler, çalışmamızda da üzerinde durduğumuz Aydınoğulları, Menteşeoğulları, Saruhanoğulları, Germiyanoğulları ve Karesioğulları Beylikleridir. Bu beyliklerin Selçuklu Devletinin devamı niteliğinde olduğu ve Osmanlı Devleti'ne geçişte ise köprü olduğu söylemek mümkündür. Beyliklerin başkentlerini kültürel miras bağlamında ele aldığımızda ve incelediğimizde kendinden önceki devletlerin geleneklerini sürdürdüklerini, mimari eserler konusunda da var olanın üzerine kattıklarını ve ayrıca ''Beylikler Dönemi'' yeniliği olarak adlandırdığımız bir çok yeniliğe de imza atmış olduklarını görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In the process that emerged from the destruction of the Anatolian Seljuk State to the establishment of the Ottoman State, a period emerged in the Anatolian lands that we called the 'Principles Period'. Especially XIII. century and XIV. The principalities that dominated between the centuries are Aydınoğulları, Menteşeoğulları, Saruhanoğulları, Germiyanoğulları and Karesioğulları, which we also focus on in our study. It is possible to say that these principalities were the continuation of the Seljuk State and were a bridge in the transition to the Ottoman State. When we consider and examine the capitals of the principalities in the context of cultural heritage, we see that the previous states continued their traditions, added to the existing ones in terms of architectural works, and also made many innovations that we call the“Principles Period”innovation.