Bulanık analitik hiyerarşi proses yöntemiyle ortaokul öğrencilerinin matematik başarısının ölçülmesi
Measuring the mathematics success of secondary school students by fuzzy analytic hierarchy process method
- Tez No: 892319
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ÇAĞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada çok kriterli karar verme süreçlerinden biri olan bulanık analitik hiyerarşi süreci ile ortaokul öğrencilerinin matematik dersindeki performans ve başarı değerlendirmesi amaçlanmıştır. Bulanık Analitik Hiyerarşi Proses (BAHP) metotlarından biri olan Chang'ın Mertebe Analiz Yöntemi kullanılarak elde edilen başarı puanları klasik karne notları ile karşılaştırılmıştır. Varsayımsal olarak oluşturulmuş bir sınıfta öğrencilerin matematik dersinde aldıkları yazılı notları, ders etkinliklerine katılım ve araştırmamızda belirlediğimiz diğer kriterler simüle edilmiş ve klasik 100'lük puanlama sistemi ile hazırlanan dereceleme ölçeklerinden elde edilen veriler bulanık önem ölçeğine aktarılmış böylece her bir kriter bazında öğrenciler ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda BAHP ile başarı skorları elde edilmiştir. Elde edilen bu skorlarda öğrencilerin başarı puanını belirleyen kriterlerin her biri hiyerarşik pozisyonları gereği farklı düzeylerde etki göstermiştir. Bu çalışmada görülmüştür ki BAHP ile elde edilen başarı skorları daha kapsayıcı ve geleneksel yönteme göre daha hassas değerlendirmeler yapmaya uygundur. Bu yöntemin değerlendiricinin kişisel görüş ve yargılarından doğabilecek olumsuzluklara karşı geleneksel karne notu belirleme yöntemine göre daha objektif olduğu görülmüştür. Alternatif bir değerlendirme yöntemi olarak öğrenci başarısı tespit etmede kullanılabilecek olan bu yöntem, farklı ders ve disiplinlerde de uygulanabilir. Eğitim alanında rehberlik faaliyetleri, mali kararlar, kaynak yönetimi, personel performansı belirleme gibi birçok alanda uygulanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the performance/achievement of secondary school students in mathematics course with fuzzy analytic hierarchy process, which is one of the multi-criteria decision making processes. The achievement scores obtained by using Chang's Rank Analysis Method, one of the FAHP methods, were compared with the classical report card grades. In a hypothetical classroom, students' written exam grades in the mathematics course, participation in course activities and other criteria we identified in our research were simulated. The data obtained from the rating scales prepared with the classical 100-point scoring system were transferred to the fuzzy importance scale. In this way, students were evaluated separately on the basis of each criterion. As a result of these evaluations, success scores were obtained with FAHP. In these scores, each of the criteria determining the success score of the students showed different levels of impact due to their hierarchical positions. In this study, it was seen that the achievement scores obtained with FAHP are more comprehensive and suitable for more sensitive evaluations than the traditional method. This method was found to be more objective than the traditional method of determining report card grades against the negativities that may arise from the personal opinions and judgements of the evaluator. This method, which can be used to determine student achievement as an alternative assessment method, can be applied in different courses and disciplines. It is thought that it can be applied in many areas such as guidance activities, financial decisions, resource management, personnel performance determination in the field of education.