Türkiye'de genç işsizlik sorunu: Siirt ili işgücü piyasasında bir araştırma
Youth unemployment problem in Turkey: Siirt province labor market research
- Tez No: 892420
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ÇAMURDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde genç işsizliği sorununun sadece gelişmekte olan ülkelerin değil, gelişmiş ülkelerin de en önemli sorunlarından biri olduğu ve bu anlamda küresel bir boyut kazandığı bilinmektedir. Türkiye'nin de sahip olduğu genç nüfus, önemli avantajlar barındırmakla birlikte, bu avantajların ekonomik ve sosyal fırsatlara dönüştürülebilmesi için genç işsizliğinin çözülmesi gerekmektedir. Bu çalışma ile Türkiye'deki genç işsizlik sorunu genç nüfusun çok yoğun olduğu Siirt ili özelinde ele alınmış ve yerel dinamikler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında Siirt ilinde yaşayan 380 genç işsiz ile yapılan anketler sonucunda, gençlerin işsizlik nedenleri ve iş piyasasında karşılaştıkları engeller detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Siirt ilinde genç işsizlerin iş bulma sürecinde karşılaştıkları en büyük zorluklar olarak; iş deneyimlerinin yetersizliği, işverenlerin deneyim beklentilerinin karşılanamaması, eğitim ve beceri uyumsuzluklarının olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, gençlerin iş bulma sürecinde yaşadıkları zorlukların, iş piyasasındaki talep ve arz dengesizliklerinden kaynaklandığı da ortaya çıkan sonuçlardır. Ayrıca, bu araştırama sonuçlarına göre, işverenler açısından gençlerin iş tecrübesine sahip olmamaları ve ücret beklentilerinin yüksek olması da işsizlik nedenleri arasında ön plana çıkan önemli hususlardır. Eğitim sistemi ve mesleki eğitim programlarının iş piyasasının ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalması da İstihdam teşvik politikalarının yerel düzeyde etkin bir şekilde uygulanamaması da genç işsizliğinin devam etmesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Bu çalışma, Siirt ilindeki genç işsizliğinin nedenlerini ve çözüm önerilerini ortaya koyarak, yerel yönetimlere, politika yapıcılara, iş dünyasına ve gençlere önemli bilgiler sunmayı hedeflemektedir. Genç işsizliğinin azaltılması ve genç nüfusun iş gücüne kazandırılması için kapsamlı ve entegre bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, it is known that youth unemployment is one of the most important problems not only in developing countries but also in developed countries and has gained a global dimension in this sense. Although Turkey's young population has important advantages, youth unemployment needs to be solved in order to transform these advantages into economic and social opportunities. In this study, the problem of youth unemployment in Turkey is analyzed in the province of Siirt, where the youth population is very dense, and evaluated within the framework of local dynamics. Within the scope of the research, as a result of the surveys conducted with 380 young unemployed people living in Siirt province, the reasons for youth unemployment and the obstacles they face in the labor market were analyzed in detail. It has been determined that the biggest difficulties faced by young unemployed in Siirt province in the process of finding a job are insufficient work experience, inability to meet the experience expectations of employers, education and skill mismatches. In addition, it is also revealed that the difficulties faced by young people in the process of finding a job stem from the imbalances between demand and supply in the labor market. In addition, according to the results of this research, employers' lack of work experience and high wage expectations are also important reasons for unemployment. The inadequacy of the education system and vocational training programs to meet the needs of the labor market is also considered to be the other main factors that negatively affect the job finding process of young people. Failure to effectively implement employment incentive policies at the local level is also among the reasons for the persistence of youth unemployment. This study aims to provide important information to local governments, policy makers, the business world and young people by revealing the causes and solutions of youth unemployment in Siirt province. A comprehensive and integrated approach is needed to reduce youth unemployment and to bring the young population into the labor force.