EEG sinyallerinde kablosuz bağlantı kullanılarak elektronik devre kontrolü
Electronic circuit control using wireless connection on EEG signals
  1. Tez No: 892443
  2. Yazar: AHMET AKTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, EEG (Elektroensefalografi) sinyallerinin kablosuz bağlantı teknolojisi kullanılarak elektronik devrelerin kontrolü üzerine bir sistem geliştirilmiştir. EEG, beyindeki elektriksel aktivitenin ölçülmesi için kullanılan bir yöntemdir ve bu sinyaller, bireylerin zihin durumlarını, duygu durumlarını ve hatta motor komutlarını yansıtabilir. Bu çalışma, EEG sinyallerinin toplanması, işlenmesi ve bu verilerin kablosuz bir şekilde elektronik devrelere iletilmesi sürecini kapsamaktadır. Sistemin temel bileşenleri arasında EEG sinyallerini toplayan bir elektrot seti, sinyalleri analiz eden ve yorumlayan bir mikro kontrolcü ve bu verileri kablosuz olarak ileten bir haberleşme modülü bulunmaktadır. Toplanan EEG sinyalleri, belirli zihinsel durumlar veya komutlarla ilişkilendirilmiş, ardından bu komutlar kablosuz bağlantı üzerinden ilgili elektronik devreye iletilmiştir. Elektronik devre, gelen komutlara göre belirli işlemleri gerçekleştirmiştir. Çalışmanın amacı, fiziksel engelleri olan bireyler için yeni bir iletişim ve kontrol yöntemi sağlamaktır. Sonuçlar, EEG sinyallerinin doğru bir şekilde yakalanıp işlenebildiğini ve bu verilerin kablosuz olarak güvenilir bir şekilde iletilerek elektronik devrelerin etkin bir şekilde kontrol edilebileceğini göstermektedir. Bu teknoloji, tıbbi rehabilitasyon (iyileştirme), insan-makine arayüzleri ve akıllı ev sistemleri gibi çeşitli uygulama alanlarında potansiyel kullanımlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, a system has been developed to control electronic circuits using EEG (Electroencephalography) signals through wireless connection technology. EEG is a method used to measure the electrical activity in the brain, and these signals can reflect individuals' mental states, emotional conditions, and even motor commands. This study encompasses the process of collecting, processing, and wirelessly transmitting EEG signals to electronic circuits. The primary components of the system include a set of electrodes that collect EEG signals, a microcontroller that analyzes and interprets these signals, and a communication module that wirelessly transmits this data. The collected EEG signals were associated with specific mental states or commands, which were then wirelessly transmitted to the relevant electronic circuit. The electronic circuit performed certain actions based on the received commands. The aim of the study is to provide a new method of communication and control for individuals with physical disabilities. The results demonstrate that EEG signals can be accurately captured and processed, and that this data can be reliably transmitted wirelessly to effectively control electronic circuits. This technology has potential applications in medical rehabilitation, human-machine interfaces, and smart home systems.