Hâşiyeciliğin tefsir ilmine katkısı: Hâşiyetü'ş-şihâb örneği
Contribution of hāshiya tradition to ʽilm al-tafsir: The example of hāshiya al-shihāb
  1. Tez No: 892478
  2. Yazar: ADEM GÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİL ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
On yedinci yüzyılda yaşamış Mısırlı Hanefî âlim Şihâbüddîn el-Hafâcî (ö. 1069/1659)'nin İnâyetü'l-Kâdî ve Kifâyetü'r-Râdî adlı Beyzâvî (ö. 685/1286) hâşiyesi, hâşiye geleneği içerisinde önemli bir yer teşkil eder. İnâye, tefsir hâşiye geleneğinin bir örneği olarak kendisinden önce işlenen konuları çok daha ciddi ve derinlikli olarak ele almıştır. Bunun yanında eleştirel bir yöntem benimsemiştir. Hafâcî (ö. 1069/1659)'nin hâşiyesi, üslup, içerik ve örnekler açısından sonraki hâşiyeleri de etkilemiştir. Şihâbüddîn el-Hafâcî (ö. 1069/1659)'nin hâşiye anlayışını ve hâşiye geleneğindeki yerini ortaya koymayı amaçlayan bu çalışma giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun amacı, önemi ve kaynakları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde İslam tefsir geleneğinde hâşiyecilik, tarihi, eğitim sistemiyle ilişki ve özellikleri açısından genel hatlarıyla tasvir edilmiştir. İkinci bölümde Hafâcî (ö. 1069/1659)'ın hayatı, eserleri ve yaşadığı dönemin özellikleri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde İnâye üslup, yöntem ve kaynakları açısından incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise İnâye, ulûmu'l-Kur'ân ve Tefsir çeşitleri yönünden incelenmiş ve ilgili konularda İbn Temcîd (ö. 880/1475), Suyûtî (ö. 911/1505), Şeyhzâde (ö. 950/1543), Siyâlkûtî (ö. 1067/1657) ve Konevî (ö. 1195/1780) haşiyeleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Baydāwī hashiyah named İnāyat al-Kādī wa Kifāyat al-Rādī by the Egyptian Hanafi scholar Shihāb al-dīn al-Khafājī, who lived in the Seventeenth Century, has an important place in the hāshiya tradition. As an example of the Tafsīr hāshiya tradition, it not only deals with the subjects covered before it in a more serious and in-depth manner, but also includes original contributions and criticisms al-Khafājī's hāshiya also influenced later hāshiyas in terms of style, content and examples. This study, which aims to reveal Shihāb al-dīn al-Khafājī's understanding of hāshiya and its place in the tradition of hāshiya, consists of an introduction and four chapters. In the introduction section, information about the purpose, importance and sources of the subject is given. In the first chapter, Tafsīr hāshiya in the Islamic Writing Tradition is described in general terms in terms of its definition, history and characteristics.. In the second part, information about al-Khafājī's life, his works and the characteristics of the period in which he lived is given. In the third chapter, al-Khafājī's hāshiya was examined in terms of its method and sources. In the fourth chapter, Ināya is examined in terms of the types of ulûmu'l-Qur'an and Tafsīr and is compared with the annotations of Ibn Tamcīd (d. 880/1475), al-Suyûtī , Shayhzāda, Siyâlkûtî and Konevî (d. 1195/1780) on the relevant subjects.