Psoriasis hastalarında CTRP-7 düzeyinindeğerlendirilmesi
Evaluation of CTRP--7 level in psoriasis patients
- Tez No: 892857
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA PELİN KARTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Metabolik bozukluklarla ilişkili sistemik bir hastalık olan psoriasisin patogenezinde adipokinlerin immünomodülatör rolleri gösterilmiş olup, aynı zamanda psoriasise sıklıkla eşlik eden metabolik sendrom (MetS) ve MetS bileşenleri olan obezite, insülin direnci (İR), disglisemi, dislipidemi ve hipertansiyon gibi komorbiditelerin de patogeneziyle ilişkilendirilmiştir. Metabolizma ve immünite arasındaki bağlantıyı sağlayan bir adipokin ailesi olan C1q/TNF ile ilişkili protein (CTRP) ailesinin yeni keşfedilen üyesi CTRP-7'nin endokrinolojik fonksiyonları araştırılmış ve obezite, İR ve MetS ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızda CTRP-7 düzeyi psoriasis hastalarında ilk kez değerlendirilmiş olup, psoriasise sıklıkla eşlik eden komorbiditeler olan İR ve MetS'nin psoriasis ile ortak patogenezine katkıda bulunmak ve hastalık şiddeti ile ilişkisini değerlendirmek, buna ek olarak da gelecekteki tedavi hedeflerine yol göstermek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız gözlemsel vaka kontrol tipinde olup, 40 psoriasis hastası ve 40 kontrol içeren iki ayrı grup ile yürütüldü. Katılımcıların MetS açısından değerlendirilmesi Ulusal Kolesterol Eğitim Programı-Üçüncü Erişkin Tedavi Paneli kriterlerine göre, İR açısından değerlendirilmesi ise İnsülin Direncinin Homeostatik Modeli Değerlendirmesi hesaplamasına göre yapıldı. CTRP-7 düzeyi Enzime Bağlı İmmünosorbent Testi yöntemiyle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The immunomodulatory roles of adipokines in the pathogenesis of psoriasis, a systemic disease associated with metabolic disorders, have been demonstrated. These roles are also linked to the pathogenesis of comorbidities frequently accompanying psoriasis, such as metabolic syndrome (MetS) and its components: obesity, insulin resistance (IR), dysglycemia, dyslipidemia, and hypertension. The newly discovered member of the C1q/TNF-related protein (CTRP) family, CTRP-7, which connects metabolism and immunity, has been studied for its endocrinological functions and found to be associated with obesity, IR, and MetS. In our study, the level of CTRP-7 was evaluated for the first time in psoriasis patients, aiming to contribute to the common pathogenesis of IR and MetS, which frequently accompany psoriasis, to assess its relationship with disease severity, and additionally to guide future therapeutic targets. Method: Our study is an observational case-control study conducted with two separate groups, including 40 psoriasis patients and 40 controls. Participants were assessed for MetS according to the criteria of the National Cholesterol Education Program-Adult Treatment Panel III, and for IR using the Homeostatic Model Assessment of Insulin Resistance calculation. The level of CTRP-7 was evaluated using the Enzyme-Linked Immunosorbent Assay method.