تعقبات ابن القطان الفاسي على الإمام الترمذي (دراسة تحليلية نقدية)
İmam Tirmizî'ye yöneltilen İbnü'l-kattân El-Fâsî'nin eleştirileri(Eleştirel analitik bir çalışma)
- Tez No: 893234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYMAN JASİM MOHAMMED ALDOORİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu araştırma, İbnü'l-Kattan'ın“Beyan el-vehm ve'l-iham”adlı eserinde Tirmizi hakkındaki eleştirilerini Abdülhak el-İşbili'nin“El-Ahkâmu'l-Vusta”adlı eseri üzerinden sıralayarak açıklamayı amaçlamaktadır. Bu eleştirilerin ilmi değeri; İbnü'l-Kattân'ın bilgi genişliği ve vizyonunun doğruluğuna ışık tutulmasında yatmaktadır. Tirmizî'nin hadislerini takip ederken gündeme getirdiği ihtilaflı konularda tenkit yaklaşımını ve dayandığı delilleri netleştirmeye çalışmaktadır. Bu farklılıkları cerh ve ta'dil âlimlerinin görüşleriyle desteklenerek doğru bir ifadeye varmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada İbnü'l-Kattan'ın“Beyan el-vehm ve'l-iham”adlı eserindeki eleştirilerini İmam et-Tirmizi'nin hadislerle ilgili hükümlerinde çıkarım yaparak tümevarımcı yaklaşıma dayanılmıştır. Ayrıca bu izleri analiz edip tenkit edilmesi için kullanılan eleştirel analitik yaklaşıma da dayanılmıştır. Bu, İbnü'l-Kattan'ın onu bulmak için dayandığı gerekçelere ulaşmak için cerh ve ta'dil alimlerinin ifadeleri aracılığıyla yapılmış olup arada bir görüşleri ile İmam Tirmizî'nin görüşleri arasında tercih yapılmıştır. Bu araştırmada birçok sonuç elde edilmiştir. Bunlardan en dikkate değer olanları: İbnü'l-Kattan, insanın koşullarını, özellikle de kitabında geniş bir yer verilen anlatıcı hakkındaki bilgisizlik meselesini bilme konusunda aşırılıkçılardan biri olarak kabul edilir. İbnü'l-Kattan, Abdülhak'ın“El-Ahkâmu'l-Vusta”adlı kitabında topladığı Tirmizî hadislerini takip etmiş ve kendi hüküm anlayışına göre bunların çoğu hakkında hüküm vermede Tirmizî ile aynı fikirde değildir. Bu yüzden cerh ve ta'dil âlimlerinin birinin görüşüne istinade Tirmizî'nin benimsediği çoğunluğun görüşüyle çelişen birçok raviyi görmezden gelmiştir. İbnü'l-Kattan, ravilerin zayıflığı veya sahihliği konusunda başta Yahya ibn Ma'in ve Ahmed ibn Hanbel olmak üzere birçok âlimin görüşlerine güvenmiştir. Tirmizi ise Şeyh El-Buhari'nin sözlerine güveniyordu ve bu onun El-İlal kitabında açıkça görülüyor. Saydığımız kadarıyla İbnü'l-Kattan'ın İmam Tirmizî'yi takip ettiği hadislerin sayısı 84 hadise ulaşıyor ve onun takipleri farklılık gösteriyor. Bunların bir kısmı râvîsinin cehaletinden, bir kısmı râvîsinin zayıflığından, bir kısmı râvinin farklılığından, bir kısmı da râvîde birden fazla zayıf râvinin bulunmasından ve bir kısmı râvînin zayıflığından kaynaklanmaktadır. Bir kısmı da hadislerin mürsel ve müsned olarak rivayet edilmesinden kaynaklanmaktadır. Konu, kendi kısımlarında İbnü'l-Kattan'ın metin ve rivâyet zinciriyle ilgili olarak et-Tirmizi hakkındaki yorumlarında izlediği birkaç temel noktaya dayanıyordu. Bu bağlamda, çalışma şunları içeriyordu: Hadis zincirlerini yaralama ve değiştirme kurallarına göre yargılamak, alimlerin sözlerini alıntılamak. Eleştiri bahsi geçen adamları tercüme etmek, eleştirmenlerin sözlerini toplamak ve dengelemek. Garip kelimelerin, soy kütüklerinin ve ülkelerin anlamlarını ayarlayın. Metinde veya zincirden olsun, nöbetlerini oluşturabilecek kelimeleri ve isimleri ayarlamak.
Özet (Çeviri)
This research aims to catalog the critiques of Ibn al-Qattan in his book“Bayan al-Wahm wa al-Iham”on al-Tirmidhi through the book“Al-Ahkam al-Wusta”by Abd al-Haqq al-Ishbili, elucidate the scholarly value of these critiques, and shed light on Ibn al-Qattan's extensive knowledge, precise insight, his critical methodology, and the evidence he relied upon in the contentious issues he raised in his critique of al-Tirmidhi's hadiths. The goal is to arrive at a preponderant opinion supported by the statements of the scholars of al-Jarh wa al-Ta'dil. In this research, I have adopted the inductive method by thoroughly examining Ibn al-Qattan's critiques in his book“Bayan al-Wahm wa al-Iham”on Imam al-Tirmidhi's judgments on hadiths. Additionally, I have used the analytical critical method to analyze and critique these critiques through the statements of the scholars of al-Jarh wa al-Ta'dil to understand the justifications Ibn al-Qattan relied upon in his critiques, occasionally preferring his opinion over that of Imam al-Tirmidhi. The research has yielded several significant findings, including: Ibn al-Qattan is considered stringent in his assessment of the conditions of narrators, especially the issue of the narrator's anonymity, which occupies a significant part of his book. Ibn al-Qattan critiqued the hadiths of al-Tirmidhi compiled by Abd al-Haqq in his book“Al-Ahkam al-Wusta,”differing from al-Tirmidhi's judgments on most of them based on his own methodology in evaluating narrators. He often declared many narrators anonymous, relying on the opinion of a scholar of al-Jarh wa al-Ta'dil, thus contradicting the majority opinion accepted by al-Tirmidhi. Ibn al-Qattan based his weakening or authentication of narrators on the statements of several scholars, most notably Yahya ibn Ma'in and Ahmad ibn Hanbal, whereas al-Tirmidhi relied on the opinions of his teacher al-Bukhari, as is evident in his book“Al-'Ilal.”The number of hadiths critiqued by Ibn al-Qattan on Imam al-Tirmidhi, according to our findings, is 84 hadiths. His critiques varied: some were due to the narrator's anonymity, some due to the weakness of a narrator, some due to differences in the narrator, some due to the presence of multiple weak narrators in the chain.