Türkiye'de planlı dönemde turizmin moneter ekonomik etkilerinin değerlendirilmesi
In Turkey İn the planning period the evaluation of the economic and the monetarial efficiency of tourism
- Tez No: 89324
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY BAŞOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Turizm sektörünün gelişmesi ile birlikte turizmin ekonomik ve sosyal etkileri bir çok devletin bu sektöre özel ilgi duymasına neden olmuştur. Sektörünün ekonomik etkileşimin ülke ekonomisine katkısı göz önüne alındığında turizmin gelişmesi için gerekli olan bir çok kolaylığın sağlandığı görülmektedir. Türkiye'de de 1980 yılından sonra turizm faaliyetlerinin, yaratılan teşvikler ve imkanlar sayesinde hızlı bir gelişme görülmektedir. Özellikle ödemeler bilançosu açıklarının kapatılması, milli gelir artışı ve devlet gelirleri açısından olumlu katkılar yapmaktadır. Türkiye'de planlı dönem içerisinde turizm sektöründeki gelişmeler 1982 yılında çıkarılan 2634 sayılı yasa ile hızlı bir ivme kazanmıştır. Turizm sektöründeki gelişmeler yalnızca sektörün kendi içinde kalmamaktadır. Turizmin yarattığı katma değer ve çoğaltan etkisi milli geliri artırması ile diğer sektörleri ve tüm ekonomiyi etkilemekte, canlandırmaktadır. Yapılan girdi-çıktı analizi sonunda Türkiye'de turizm sektörünün 38 sektörden girdi aldığı ve geri bağlantı katsayısının yüksek olduğu görülmektedir. Yani turizm sektöründeki canlanma girdi alman sektörleri de canlandırmaktadır. Bunun aksine turizm sektöründeki durgunluk da diğer sektörleri olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin ulusal ekonomilerini canlandırmak için turizm sektörüne önem vermeleri gerekir. Türkiye'de de turizm sektörü, ileri ve geri bağlantı etkilerinin yüksekliği nedeni ile kilit konumunda olup sürekli olarak gelişme ve desteklenmesi büyük önem taşır.
Özet (Çeviri)
The economic and social impacts of tourism, with growing the tourism sector, has been caused a special interest for many countries. When the assistance of economic impacts to national economy is taken into consideration, it has been seen that many conveniences are especially provided for provided for the supporting of tourism sector. The creation of incitements and expanding possibilities in Turkish tourism sector after 1980 obtained a rapid growth in industrial sectors as well. It had positively influence in meeting the deficit of balance of payments, increase of national income and state income. The improvement of tourism sector in the Planned Period in Turkey especially showed a rapid growth after making the law code No. 2634. These improvements of sector is not internal. The value-added and the multiplier effect of tourism expand the national income. Therefore other sectors and whole economy is positively effected and enliven. The result of input-output analysis shows that Turkish tourism sector takes its inputs from 38 different sectors and has a high level of“backward connection coefficient”. Namely, the growing of tourism sector enlivens the other sectors providing inputs. It is been seen that it should be considered tourism sector important for refreshing the national economies of developing countries.