Stratejik liderliğin kurumsal dayanıklılığı artırmaya yönelik etkisi: Yazılım sektöründe bir araştırma
Impact of strategic leadership on improving corporate resilience: A research in the software industry
  1. Tez No: 893414
  2. Yazar: NİHAL YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBAY BURÇİN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kurumlardaki liderlerin stratejik rolü, liderlik tarafından kurumsal kültürün şekillenmesine etkileri, liderlik tarafından çalışanların yetkinliklerinin değerlendirilmesi, stratejik planlama ve risk yönetimi süreçlerinde liderlerin rolü, liderlik tarafından kurumsal dayanıklılık stratejilerinin belirlenmesi ve liderlerin kurumsal dayanıklılığı artırmaya yönelik etkisinin araştırılması ile bulgular sonucunda çeşitli öneriler geliştirilmesi araştırmanın amacıdır. Araştırma, dinamik ve sürekli değişen bir dış çevreye sahip olan bir yazılım firmasında gerçekleştirilmiştir. Bu firmanın seçilme nedeni, iç yapısındaki bölümlerin ve bu bölümler arasındaki ilişkilerin fazlalığı, yoğun iletişim ve haberleşme ihtiyacının bulunmasıdır. Ayrıca, faaliyet gösterdiği yazılım sektöründe hızlı teknolojik gelişmelerin yaşanması, firmanın heterarşik bir yapıda olmasını ve matriks organizasyon yapısını benimsemesini zorunlu kılmaktadır. Bu özellikler, araştırmanın daha geniş ve derinlemesine bir bakış açısıyla ele alınmasına olanak tanımaktadır. Araştırmada, niteliksel araştırma yöntemlerinden yapılandırılmış görüşme yöntemine dayalı tümevarım analiz modelinden yararlanılmıştır. Araştırma yazılım sektöründeki bir kurumda 2023-2024 yılları içerisinde görev alan liderler ile yapılmıştır. Araştırmada stratejik liderlerin kurumsal dayanıklılığı artırmaya yönelik etkisine ilişkin hazırlanan araştırma soruları veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırma katılımcıları araştırma yapılan kurumdaki altı ekip liderinden oluşmaktadır. Katılımcılara araştırma soruları iletilmeden önce demografik özelliklerinin belirlenebilmesine ilişkin ad soyad, yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi, kurumda çalışılan departman, kurumda çalışılan yıl, kurumdaki mevcut pozisyon, kurumda liderlik rolünde bulunulan yıl bilgilerinin alınmasına dair sorular sorulmuştur. Liderler kurum içerisinde farklı ekiplerde liderlik sorumluluğunu üstlenmektedir. Ekip liderlerine liderlik tarafından kurumsal kültürün şekillendirilmesi, liderlik tarafından çalışanların yetkinliklerinin geliştirilmesi, stratejik planlama ve risk yönetimi süreçleri kapsamında liderlik rolü ve liderlik tarafından kurumsal dayanıklılık stratejilerinin belirlenmesi konularına ilişkin on dört soru iletilmiştir. Katılımcıların araştırma sorularına verdikleri cevaplar toplandıktan, çözümlendikten, yorumlandıktan ve analiz edildikten sonra her bir soru için edinilen bulgular açıklanmıştır. Bulgulardan kurumdaki stratejik liderlerin kurum dayanıklılığını artırmak için dayanıklılık bilincinin oluşması ve sürdürülmesinde, stratejik kararların alım ve uygulama süreçlerinde, tehdit ve krizlerin fırsata dönüştürülmesi aşamasında, kurumun vizyon ve misyonu doğrultusunda belirlenen amaç ve hedeflerin uygulanabilmesi için belirlenen uzun vadeli planların yapılması, uygulanması, denetlenmesi ve sonuçlandırılması süreçlerinde etkileri olduğu; bu etkinin kurum yararına artırılması için liderlerin yekinlik, sorumluluk, bilgi ve bilincinin artırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of strategic leaders in increasing institutions' resilience was discussed for institutions to survive and maintain continuity in a changing and developing economy, environmental conditions and increasing competitive environment. The strategic role of leaders in institutions, the effects on the shaping of corporate culture by leadership, the evaluation of the competencies of the employees by the leadership, the role of leaders in the strategic planning and risk management processes, the determination of corporate resilience strategies by the leadership and the investigation of the effect of leaders on increasing corporate resilience, and the development of various suggestions as a result of the findings are the aim of the research. The research was conducted in a software company with a dynamic and constantly changing external environment. The reason for choosing this company is the abundance of departments in its internal structure and the relationships between these departments, and the need for intense communication and communication. In addition, rapid technological developments in the software sector in which it operates require the company to have a heterarchical structure and adopt a matrix organizational structure. These features allow the research to be addressed from a broader and more in-depth perspective. In the research, induction analysis model based on structured interview method from qualitative research methods was used. The research was carried out with the leaders who worked in an institution in the software sector in 2023-2024. In the research, the research questions prepared regarding the effect of strategic leaders on increasing corporate resilience were used as a data collection tool. Research participants consist of six team leaders in the researched institution. Before the research questions were conveyed to the participants, questions were asked about the name, surname, age, gender, level of education, the department working in the institution, the year worked in the institution, the current position in the institution, the year of the leadership role in the institution regarding the determination of demographic characteristics. Leaders assume leadership in different teams within the organization. Fourteen questions have been conveyed to team leaders about shaping corporate culture by leadership, developing the competencies of employees through leadership, leadership role within the scope of strategic planning and risk management processes, and determining corporate resilience strategies by leadership. After the participants' answers to the research questions were collected, analyzed, interpreted and analyzed, the findings obtained for each question were explained. From the findings, it was concluded that the strategic leaders in the institution had effects on the creation, implementation, supervision and conclusion of the long- term plans determined to implement the goals and goals determined in line with the vision and mission of the institution, in the creation and maintenance of resilience awareness, in the acquisition and implementation processes of strategic decisions, in the transformation of threats and crises into opportunities, to implement the goals and goals determined in line with the vision and mission of the institution; It was concluded that to increase this effect for the benefit of the institution, the ability, responsibility, knowledge and awareness of the leaders should be increased.