Kullanım sürecinde üniversite sosyal merkezlerinin değerlendirilmesi: Harran Üniversitesi Yaşam Merkezi örneği
Post-occupancy evaluation of university social centers : The example of Harran University Life Center
  1. Tez No: 893464
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA ÖNCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
İnsanlar diğer canlılardan farklı olarak hayatlarını sürdürebilmek için fiziki gereksinimlerin beraberinde ruhsal ve sosyal gereksinimlerinin de yerine getirilebilmek amacıyla farklı yaşam alanlarına ihtiyaç duymaktadır. Öncelikle küçük yaşlarda kreşlerde başlayan bu sosyal yaşam, genç yaşlara doğru üniversitelerde devam etmektedir. Dolayısıyla genç bireylerin en elverişli zamanları olan üniversite yaşamlarında, birbirleriyle yoğun sosyal, kültürel ve bilimsel etkileşimde bulundukları sosyal merkez yapılarının tasarımları, elverişli kullanım açısından önem taşımaktadır. Bu çalışma kapsamında, sosyal merkez işlevi gören Harran Üniversitesi Yaşam Merkezi binası“Kullanım Sürecinde Değerlendirme (KSD)”yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Bu çalışma, Yaşam Merkezi'nde kullanıcı memnuniyetinin değerlendirilmesi ve kullanım açısından Yaşam Merkezi'nde yaşanan problemlerinin tespit edilmesi ve bu problemlerin ortadan kaldırılması amacı ile yapılmıştır. Yaşam Merkezi ile ilgili kapsamlı araştırma, görüşmeler, yerinde detaylı incelemeler, fotoğraf çekimleri ve mekansal analizler yapılarak gözlem kartları oluşturulmuş ve bu doğrultuda çalışma alanına ait veriler elde edilmiştir. Yaşam Merkezi kullanıcılarının çalışma alanına ilişkin fikirlerini, problemlerini ve memnuniyet düzeylerini belirlemek amacıyla kullanıcılara anket uygulaması yapılarak, Yaşam Merkezi'nin kullanım sürecinde değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Toplanan anket verileri SPSS programı ile istatiksel olarak analiz edilmiştir. Ortaya konulan problemler çerçevesinde, Yaşam Merkezi'nin iyileştirilmesine yönelik kısa, orta ve uzun vadede öneriler geliştirilmiştir. Bu araştırma ilerleyen zamanlarda bu alanda ortaya konulacak olan akademik çalışmalara esin kaynağı olması ve üniversite kampüslerinde yeni tasarlanacak sosyal merkez yapılarında tasarımcıya yol gösterebilmesi adına önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Unlike other living things, humans need different living spaces in order to meet their physical as well as spiritual and social needs in order to survive. This social life, which begins in kindergartens at a young age, continues in universities towards young ages. Therefore, the designs of social center structures, where young individuals have intense social, cultural and scientific interaction with each other during their university life, which is the most convenient time, are important in terms of convenient use. Within the scope of this study, the Harran University Life Center building, which functions as a social center, was examined using the“ Post Occupancy Evaluation (POE)”method. This study was carried out with the aim of evaluating user satisfaction in the Life Center and identifying the problems experienced in the Life Center in terms of usage and eliminating these problems. Observation cards were created by conducting extensive research, interviews, detailed on-site examinations, photography and spatial analysis regarding the Life Center, and data regarding the study area was obtained accordingly. In order to determine the opinions, problems and satisfaction levels of the Life Center users regarding the work area, a survey was conducted to the users and the Life Center was evaluated during the usage process. The collected survey data was analyzed statistically with the SPSS program. Within the framework of the problems revealed, short, medium and long term suggestions have been developed for the improvement of the Life Center. This research is important in that it will inspire future academic studies in this field and guide designers in newly designed social center structures on university campuses.