Covid-19 salgınının yüksek teknolojili firmaların inovasyon süreçlerine etkisi: Kayseri örneği
The effect of the Covid-19 pandemic on the innovation processes of high-technology companies: The Kayseri example
- Tez No: 893729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
COVID-19 krizi kapitalist dünyanın şimdiye kadar gördüğü en büyük krizlerden bir tanesidir. Krizin salgın hastalık nedeniyle çıkması ve alınan tedbirler onu ekonomik kaynaklı krizlerden ayırt etmektedir. Kriz, sosyal ve ekonomik hayatı kilitlemiş yüz yüze etkileşim ve sosyal faaliyetleri durma noktasına getirmiştir. Bu durum yüz yüze etkileşime dayalı olarak gerçekleşen örtük bilginin transferi ve deneme yanılma yoluyla öğrenme süreçlerinide etkilemiştir. Bu tür olumsuzlukları aşmak için ise online görüşme kanalları geliştirilmiş ve dünya hızlı bir dijitalleşme sürecine girmiştir. Ancak dijitalleşmenin yüz yüze temaslardan edinilen bilginin işlevini yerine getirip getirmediği ise henüz tam olarak belirlenebilmiş değildir. Bu kapsamda, çalışmamız COVID-19 salgın döneminde Kayseri'de faaliyet gösteren yüksek teknoloji düzeyine sahip firmaların inovasyon süreçlerinde bilgiye erişim ve öğrenme faaliyetlerinin yapısı incelenmiş, bu süreçte coğrafi ve ilişkisel yakınlıkların salgın öncesi ve sonrasındaki etkileri anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin beraber kullanıldığı karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. İlk olarak firmalara 5'li likert ölçekten ve beş bölümden oluşan anket uygulanmıştır. Ankette bağımlı ve bağımsız değişkenler pandemi öncesi ve pandemi süresi dikkate alınarak dönemleştirme yapılmıştır. İnovasyon göstergeleri dikkate alınarak firmalar yenilikçi ve yenilikçi olmayan şeklinde sınıflandırılmıştır. Daha sonra dönemlere göre her bir önerme tek tek t-testine tabi tutulmuştur. Nitel araştırma yönteminde ise veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler ile toplanmıştır. Firma yöneticileri ile yapılan görüşmelerde ses kaydı alınmış ve ses kayıtlarının deşifresi yapılmıştır. Daha sonrasında veriler Miles ve Huberman (2015) tekniği ile içerik analizine tabi tutulmuştur. Analiz sonuçlarına göre sektördeki yenilikçi firmalar salgın döneminde inovasyon faaliyetlerini sürdürmüşlerdir. Yenilikçi olmayan firmalar ise salgın döneminde daha aktif inovasyon süreçlerine girmişlerdir. Ar-Ge yatırmlarını bu dönemde salgın öncesi döneme göre kat kat artıran firmalar krizi fırsata çevirmeye çalışmışlardır. Bu süreçte salgın öncesi dönemde rutinleşmiş bilgi kanalları ve öğrenme süreçlerinin önemi anlaşılmıştır. Salgın öncesi ve sonrası bilgi ve öğrenme kanallarındaki değişim karşılaştırıldığında, kanallarda yaklaşık %20 oranında değişim görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 crisis is one of the biggest crises the capitalist world has ever seen. The outbreak of the crisis due to the epidemic disease and the measures taken to distinguish it from economic crises. The crisis has locked social and economic life, bringing face-to-face interaction and social activities to a standstill. This situation has also affected the transfer of tacit knowledge based on face-to-face interaction and learning processes through trial and error. To overcome such negativities, online interview channels have been developed, and the world has entered a rapid digitalization process. However, it has not yet been fully determined whether digitalization fulfills the function of the knowledge gained from face-to-face contact. In this context, our study examined the structure of information access and learning activities in the innovation processes of high-tech firms operating in Kayseri during the COVID-19 pandemic and tried to understand the effectiveness of geographical and relational proximity before and after the pandemic. In the research, a mixed research method was used in which qualitative and quantitative research methods were used together. Firstly, a questionnaire consisting of a 5-point Likert scale and five sections was applied to the companies. In the questionnaire, dependent and independent variables were periodized by considering the pre-pandemic and pandemic periods. Considering the innovation indicators, firms were classified as innovative and non-innovative. Afterward, each proposition was subjected to a t-test one by one according to the periods. In the qualitative research method, data were collected through semi-structured interviews. Interviews with company managers were audio recorded and the audio recordings were transcribed. The data were then subjected to content analysis using the Miles and Huberman (2015) technique. According to the results of the analysis, innovative firms in the sector continued their innovation activities during the pandemic. Non-innovation firms, on the other hand, engaged in more active innovation processes during the pandemic period. Firms that increased their R&D investments many times more in this period compared to the pre-epidemic period tried to turn the crisis into an opportunity. In this process, the importance of information channels and learning processes that were routinized in the pre-pandemic period was understood. When the change in information and learning channels before and after the pandemic is compared, a change of approximately 20 percent was observed in the channels.