Mustafa b. Ali Kastamonî ve Menâsik-i Hacc'ı (inceleme-metin)
Mustafa b. Ali Kastamoni and his Menasik-i Hacc (review-text)
- Tez No: 893987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN SOFUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Hac, ehl-i kitap dinleri için önemli bir ibadettir. Bu ibadet neticesinde inananlar istek, arzu, duygu ve düşüncelerini kağıda aktarmışlardır. Gerek Müslümanların gerek diğer dinlere mensup kimselerin önemli kıldıkları beldeler hakkındaki bu duygu ve düşünceleri edebî eser olarak ortaya çıkmıştır. Türk İslâm Edebiyatı alanında hac ibadeti ile ilgili çeşitli türler yazılmıştır. Bu çalışma Mustafa b. Ali Kastamonî'nin Menâsik-i Hac adlı eserinin incelemesi ve analizi üzerinedir. Giriş bölümünde Mustafa b. Ali Kastamonî'nin hayatı ve eserlerine yer verilmiştir. Birinci bölümde İslâm dininde hac ibadetinin öneminden bahsedilmesiyle birlikte Türk İslâm Edebiyatında menâsik-i hac türü eserler üzerinde durulmuşur. İkinci bölümde eser şekil yönünden incelenmiş olup dil, ifade ve üslup yönünden tahlili yapılarak muhtevası ele alınmıştır. Üçüncü bölümde eserin orijinal başlık sırası esas alınarak transkripsiyonlu metni verilmiştir. Çalışmanın genel değerlendirmesinin yapıldığı sonuç bölümünde Menâsik-i Hac ve eserin Türk İslâm Edebiyatı açısından önemi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hajj is an important act of worship for the religions of the People of the Book. As a result of this worship, believers transferred their wishes, desires, feelings and thoughts to paper. These feelings and thoughts about the towns that are considered important by both Muslims and people of other religions have emerged as literary works. Various genres have been written about pilgrimage in the field of Turkish Islamic Literature. This study is about the analysis and commentary of Mustafa b. Ali Kastamoni's work called Menâsik-i Hac. In the introduction, Mustafa b. Ali Kastamonî's life and works are included. In the first part, the importance of pilgrimage in Islam is mentioned and the works of menâsik-i hajj type in Turkish-Islamic Literature are emphasized. In the second part, the work was examined in terms of form and its content was discussed by analyzing it in terms of language, expression and style. In the third section, the transcribed text of the work is given based on its original title order. In the conclusion section, where the general evaluation of the study is made, Menasik-i Hac and the importance of the work in terms of Turkish-Islamic Literature are evaluated.