The marine spatial planning of Indonesia and China: A comparative study
Endonezya ve Çin'in deniz sahası planlaması: Karşılaştırma bir çalışma
- Tez No: 893998
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA VAR TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik, Ulaştırma Hukuku ve Siyaseti
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Deniz saha planlaması (DSP), sürdürülebilir kalkınma için deniz kaynaklarının korunması, muhafaza edilmesi ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılması için hedeflerden biridir. Endonezya, sürdürülebilir kalkınmayı sürdürmek için DSP'lerini geliştiren ülkelerden biridir. Buna dayanarak, bu çalışma Endonezya'nın DSP'sinin yasal bir analizini sağlamayı ve Endonezya'nın DSP'yi etkili bir şekilde uygulaması için bu konuda mevcut uygulamayı araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, Endonezya'nın DSP'yi uygulamak için gerçekleştirebileceği tavsiyeleri ve ideal konsepti yönlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın ana hedeflerine ulaşmak için yasal olarak karşılaştırmalı yaklaşım ve doktrinel yaklaşım uygulanmıştır. Makale, birincil ve ikincil kaynaklara dayalı olarak mevcut uluslararası ve ulusal yasal araçların ve ilgili literatürün çerçevesini analiz etmektedir. Makale, bu çalışmadaki sorunun formülasyonuyla ilgili temel hukuk ilkeleri ve ilgili yasal teoriyi bir araya getirmektedir. Analiz sonuçlarına göre, bu çalışma Çin'in DFB'sinin Endonezya'nın DSP'sinden daha başarılı bir şekilde uygulandığı sonucuna varmıştır. Ancak, Endonezya'daki DSP hala çakışma ve çıkar çatışması gibi çatışmalarla karşı karşıyadır. Dahası, Çin balıkçılık bölgesinin alt kırılımlarında deniz suyu kalite standartlarını düzenlerken, Endonezya düzenlememektedir. Endonezya'nın balıkçılık bölgelerindeki bu düzenleme eksikliği, balık kaynaklarının yönetiminde zorluklara yol açmakta ve balıkçılık üretiminin kalitesini ve miktarını azaltabilmektedir. Endonezya'nın benimsemesi gereken ideal DSP konsepti, üstün ve sürdürülebilir balıkçılığı sağlamak için Çin gibi balıkçılık bölgelerini daha ayrıntılı bir şekilde düzenlemektir.
Özet (Çeviri)
Marine spatial planning (MSP) is one of the goals in maintaining, preserving, and sustainably utilising marine resources for sustainable development. Indonesia is one of the countries that developed their MSP for maintaining sustainable development. Based on that, this study aims to provide a legal analysis of Indonesia's MSP and investigate the practice available in this matter for Indonesia to implement MSP effectively. Also, to lead the advice and the ideal concept that Indonesia may apply to implement MSP. To reach the main goals of the research, a legally comparative approach and doctrinal approach have been applied. The paper analyses the framework of the available international and national legal instruments and related literature based on those primary and secondary resources. The paper combines black letter law and relevant legal theory related to the formulation of the problem in this study. As the analysis results, this study concluded that China's MFZ has been implemented more successfully than Indonesia's MSP. However, MSP in Indonesia still faces conflicts such as overlapping and conflict of interest. Furthermore, China regulates seawater quality standards in subzones of the fishery zone, but Indonesia does not. This lack of regulation in Indonesia's fisheries zones poses challenges in managing fish resources and can reduce the quality and quantity of fishery production. The ideal MSP concept for Indonesia to adopt is to regulate fisheries zones in more detail like China to ensure superior and sustainable fisheries.