Türkiye'de kamu bütçesinde reform ihtiyacı ve sıfır tabanlı bütçeleme sistemi
The Need of reform in public budget in Turkey and zero-based budgeting system
- Tez No: 89434
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TÜĞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
ÖZET Devletin toplumun ortak ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için çeşitli kaynak ve araçlara ihtiyacı bulunmaktadır. Bu araçlardan en önemlisi bütçedir. Günümüzde bütçe sistem ve teknikleri kaynak kıtlığı sorununa çözüm bulabilmek için sürekli bir gelişim içindedir. Hedef ise etkili, rasyonel bir bütçe sistemine ulaşmaktır. Bütçeleme süreci ve sistemi rasyonelleştirilemediği takdirde, kamusal kaynakların etkin ve verimli kullanımı mümkün olmayacaktır. Bu nedenle, bütçe araç ve teknMerinin geliştirilip, sistemli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bütçeleme sistemlerinde ve dünyada yaşanan gelişmelerin etkisiyle ülkemizde 1973 mali yılında Plânlama-Programlama-Bütçeleme Sistemi (P.P.B.S.) çerçevesinde Program Bütçe (P.B.) sistemi uygulamasına geçilmiştir. Geleneksel bütçe sisteminin terkedilerek, P.B. sistemine geçilmesindeki temel amaç, Türk kamu yönetiminde verimlilik ve etkinliğin arttırılması ve bütçenin rasyonel esaslara bağlanmasıdır. Ancak, kamu bütçesi sistemi için bir reform niteliğinde sunulan sistem, uygulamada kendisinden beklenen sonuçları vermede yetersiz kalmıştır. Türk Kamu Bütçesi sistemi için yirmi beş yıl önce bir bütçe reformunu gerektiren ve P.B. sistemi uygulamasına geçilmesini gerekli kılan sorunlar varlığım hala büyük ölçüde devam ettirmektedir. Türk kamu bütçesi sisteminin daha rasyonel ve daha etkin bir hale getirilebilmesi için, sistemi revize eden ve hatta köklü değişiklikler getiren bir anlayışla yeniden ele alınması gerekmektedir. Bütçe sistemindeki mevcut sorunların belirlenerek, P.B. sisteminin tekrar gözden geçirilmesi ve hatta yeni bir sistemle yer değiştirmesi önerilebilir. Bu açıdan bütçe sisteminde reform yapılması şarttır. Reform için ise, yeni bir sistem olarak Sıfır Tabanlı Bütçeleme önerilmektedir. Ancak, Sıfir Tabanlı Bütçeleme Sistemi' nin program bütçe sistemine bir alternatif olarak değil, onun tamamlayıcı ve eksikliklerini giderici bir anlayışla ele alınması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The state needs different types of sources and instruments so as to come over common interests of the society. The most important instrument of these is the budget. Budget systems continue in developing so as to find a solution of the lack of sources. If the budget system and process can not be rationalized, public sources will not be used efficiently. Therefore, budget instruments and techniques must be improved and systematically used. As a result of the developments in the budgeting system, in 1973 programming budgeting system began to use. The reason of the application of this system is to increase the efficiency in Turkish public administration and set up a rational structure in the budgeting system. Even if this method introduced as a reformist system, in practice it did not give the desired results. So, for the Turkish budgeting system, the problems exit at the moment as it was 25 years ago. In order to make Turkish budgeting system more rational and efficient, this must be reconsidered with substantional changes. In this view, problems in the budgeting system must take into account and P.B. system must be revised. There need to be a reform in budgeting system. Zero-Based Budgeting System is proposed as a new system for the reform. This system must not take into account instead of P.B. system, but for completing the negative elements of the system. ~11