Ardışık üretilen 9 mm çapında tabancalara ait kovanlar üzerindeki balistik karakteristik izlerin incelenmesi
Investigation of ballistic characteristic traces on casings of consecutively produced 9 mm diameter pistols
- Tez No: 894430
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Silahın ateşlenmesiyle birlikte mekanizma tarafından dışarıya atılan kısma kovan adı verilmektedir. Kovanlar üzerindeki balistik karakteristik izler incelenerek hangi silahtan atıldıkları tespit edilebilmektedir. Kovanlar üzerindeki balistik karakteristik izler mekanizma dip tablası izi, ateşleme iğnesi, çıkarıcı izi ve tırnak izidir. Ardışık olarak üretilmiş silahlarda balistik izler birbirine daha yakın olmaktadır. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda bu parçalardan genellikle ateşleme iğnesi veya namlunun ardışık olarak üretildiği durumlara ait incelemeler yapılmıştır. Dolayısıyla diğer izlerdeki farklılıklar daha belirgin olduğu için kovanın atıldığı silahın kimliklendirilmesi daha kolay olabilmiştir. Bu çalışmada tabancalar, tüm balistik parçalar ardışık olarak üretildikten sonra yine aynı sırayla monte edilerek oluşturulmuşlardır. Bu durumda izlerin ayırt edicilikleri incelenerek literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Silah materyali olarak; TİSAŞ marka, 9 mm çapında fişek atan ZİG14 model tabanca kullanılmıştır. ZİG14 modeli, Türkiye'de 9 mm çapında en çok satışı olan tabanca olduğu için seçilmiştir. Deneyde ardışık üretilen sekiz tabanca kullanılmıştır. Tabancaların balistiğe konu olan küçük parçalarının (tırnak, ateşleme iğnesi, çıkarıcı) ve kapak, gövde ve namlu parçalarının peş peşe üretimi sağlanmıştır. Ham mamullerin ilk operasyona girmesinden sonra parçalar 1,2,3,4,5,6,7,8 olarak numaralandırılarak izlenebilirlik sağlanmış ve parçaların karışması engellenmiştir. Her tabancadan beş atış yapılarak toplam kırk kovan toplanmıştır. Kovanların karışmasını engellemek için parçalar 1.1,1.2,1.3,1.4,1.5 şeklinde numaralandırılmıştır. Fişek materyali olarak Sterling marka 9x19 mm parabellum FMJ fişek kullanılmıştır. Kovanlar Leica marka stereo ve mukayese makroskobunda incelenerek farklılıklar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The part ejected by the mechanism upon firing a gun is called the cartridge case. By examining the ballistic characteristic marks on the cases, it can be determined from which gun they were fired. The characteristic ballistic marks on the cases include the breech face mark, firing pin, extractor and ejector mark. In guns produced sequentially, ballistic marks tend to be more similar. In studies conducted to date, examinations have typically focused on the firing pin or barrel in cases of sequential production. Therefore, identifying the gun from which the cartridge case was fired has been easier due to more pronounced differences in other marks. In this study, pistols were assembled sequentially after all ballistic parts were produced in sequence. The aim was to contribute to the literature by examining the distinctiveness of the marks in this context. The gun material used was the ZIG14 model pistol firing 9 mm diameter cartridges was used. The ZIG14 model was chosen because it is the most sold 9 mm diameter pistol in Turkey. Eight consecutively produced pistols were used in the experiment. The sequential production of small ballistic parts of the pistols (extractor, firing pin, ejector) and the slide, frame, and barrel parts was ensured. After the raw materials entered the first operation, the parts were numbered 1,2,3,4,5,6,7,8 to ensure traceability and prevent confusion. Forty cartridge cases were collected by firing five shots from each pistol. To prevent confusion, the cartridge cases were numbered as 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, and so on. Sterling brand 9x19 mm Parabellum FMJ ammunition was used as the projectile material. The cartridge cases were examined and compared for differences using a Leica brand stereo and comparison macroscope.