'Global neighbourhood' As the emerging concept in world polics
  1. Tez No: 89452
  2. Yazar: METE ŞAMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİM KEMAL ÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bugün Dünya küreselleşme süreci olarak adlandırılan yeni bir geçiş dönemini yaşıyor. Özellikle geçtiğimiz on yıl içinde hızlı bir yayılım gösteren bu dönüşümün sürükleyici güçlerinin başında teknolojik ve ekonomik faktörler yer alıyor. Gerçekten bilgisayar ve iletişim teknolojileri olumlu yönleri ile bir yandan toplumların, sıradan insanların ve ekonomilerin karşılıklı etkileşimlerini sağlayarak üretimi ve sivil toplum hareketlerini teşvik ederken öte yandan yan etkileri ile de tüketimi çılgınlık derecesinde teşvik ederek doğal kaynakların tüketiminin ve çevre sorunlarının ivme kazanmasına sebep olmuştur. Bu iki gelişmenin de ortak sonucu, olumlu veya olumsuz, tüm insanlar arasındaki ortak noktalan artırıp dünyayı bir köy haline getirmesi olmuştur. Soğuk savaşın sona ermesi de dünyanın ideolojik parçalanmışlığına son vererek bu süreci daha da hızlandırmıştır. Bugün ülkelerin, halkların hatta sosyal grupların karşılıklı bağımlılıkları geçmişten çok daha derindir. Bütün halklar ve medeniyetlerin komşu haline geldiği dünyamızda ortak bir geleceği paylaşmak zorundayız. Küresel sorunların çözümleri de küresel işbirliğine dayanan yaklaşımlarda aranmalıdır. Çünkü günümüzün küresel sorunlarım ne süper güç kabul edilen ülkeler ne de mevcut sistemin kurumları yalnız başlarına çözülebilir. Küresel komşuluk yaklaşımı küreselleşmenin yan etkilerine ve dünya halklarının sürüklendiği ortak kadere karşı alternatif bir çözümdür. Bu yaklaşım daha iyi bir dünyanın inşası için devletler, uluslararası kurumlar, sivil toplum örgütleri ve bireyler gibi tüm uluslarası aktörlerin ortak ve uyumlu bir çaba içine girmesini ve işbirliği ortamının geliştirilmesini içermektedir. Küresel komşuluk dünyanın sorunlarına alternatif bir çözüm ya da sadece ütopik bir düşünce olabilir. Ama kesin olan insanoğlunun daha iyi bir gelecek için farklı bir yol bulması gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Today, World is in a new transition period which is labelled as Globalisation Process. Main reasons and forcing powers of this transformation, which has showed a fast spread particularly in the past decade, are magnificent technological developments especially on the computer and telecommunication, globalisation of world economy by finance capital through multinational corporations and new types of global problems such as ecological, demographic, economic and social ones. End of the Cold War has also accelerated globalisation process by putting an end to the ideological fragmentation of world. Today, interdependence of nations, states and even social groups are quite deeper than they were in the past. All nations and civilizations have become neighbours and will share a common future. Neither a super power nor an organization can solve today's global problems alone. Solution of global troubles can only be through global cooperative efforts. So, destinies of all peoples tie each other and depend on their common efforts. Global Neighbourhood approach is an answer to side effects of globalisation and common destiny of the nations. It is an alternative approach for working together and using collective power to create a better world. It includes synchronization of the efforts of all political actors such as states, peoples, international, non-governmental organizations, proliferation of more corporative climate and long run ethical approach to get that aim. Global Neighbourhood may be a real alternative solution of global problems or just a Utopia. But the certain point is that human being strongly needs a different way for better future.