Türkiye'de dış ticaret bağlamında otomotiv ve yedek parça sanayisi
Automotive and spare parts industry in the context of foreign trade in Türkiye
- Tez No: 894710
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ZÜLFİKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışma, Türkiye'nin otomotiv ana ve yan sanayisinin gelişimini, ekonomik katkılarını ve küresel rekabet gücünü incelemektedir. Türkiye, otomotiv sektörü sayesinde hem yerel hem de uluslararası pazarlarda önemli bir oyuncu haline gelmiştir. Otomotiv ana sanayi, motorlu taşıtların üretiminden sorumlu olan ana üreticileri kapsarken, yan sanayi bu üreticilere bileşen ve yedek parça tedarik eden firmaları içermektedir. Bu iki sektör, Türkiye'nin ihracatında önemli bir yer tutmakta ve ülkenin sanayi altyapısına ciddi katkılar sağlamaktadır. Bu çalışmada, otomotiv sanayisindeki dijital dönüşüm, teknolojik yenilikler ve sürdürülebilirlik gibi konuları ele alırken, Türkiye'nin bu alanlardaki başarılarını ve karşılaştığı zorlukları değerlendirmektedir. Ayrıca, Türkiye'nin otomotiv sektöründe elde ettiği küresel rekabet gücü ve bu gücü sürdürebilmek için atılması gereken adımlar incelenmiştir. Son olarak, çevre dostu üretim süreçlerinin benimsenmesi ve sektörün dijitalleşme sürecine adaptasyonu gibi konuların, Türkiye otomotiv sanayisinin gelecekteki başarısı için kritik olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study examines the development, economic contributions and global competitiveness of Turkey's automotive main and sub-industry. Thanks to the automotive industry, Türkiye has become an important player in both local and international markets. While the automotive main industry includes the main manufacturers responsible for the production of motor vehicles, the sub-industry includes companies that supply components and spare parts to these manufacturers. These two sectors hold an important place in Turkey's exports and make serious contributions to the country's industrial infrastructure. İn this study, while addressing issues such as digital transformation, technological innovations and sustainability in the automotive industry, it evaluates Turkey's achievements and challenges in these areas. In addition, the global competitive power that Turkey has achieved in the automotive industry and the steps that need to be taken to maintain this power are examined. Finally, it is emphasized that issues such as the adoption of environmentally friendly production processes and the industry's adaptation to the digitalization process are critical for the future success of the Turkish automotive industry.