Ailesel akdeniz ateşi hastalarında tiroid otoantikorları ve tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of thyroid autoantibodies and thyroid functions in family mediterranean fever patients
  1. Tez No: 894847
  2. Yazar: NARGIZ SHIRALIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAMANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA), periton, plevra, sinovyum ve perikardı tutan, sıklıkla ateşin eşlik ettiği serozit ataklarıyla karakterize otoinflamatuar bir hastalıktır. Çalışmamızın amacı, AAA hastalarında tiroid fonksiyon testlerini ve tiroid otoantikorlarını değerlendirerek tiroid otoimmünitesi ile hastalık arasındaki olası ilişkiyi aydınlatmaktır. YÖNTEM: Bu çalışmaya Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ve Romatoloji polikliniklerinde Tel Hashomer tanı kriterlerine göre AAA tanısı ile takip edilen 60 hasta retrospektif olarak dahil edildi. Tiroid fonksiyonlarını etkileyebilecek herhangi bir kronik hastalığı olmayan 60 kişi kontrol grubu olarak seçildi. Tiroid stimüle edici hormon (TSH), fT3, fT4, tiroid peroksidaz (anti-TPO) ve tiroglobulin antikor düzeyleri hasta ve kontrol grupları arasında karşılaştırıldı. Hasta ve kontrol gruplarının eğer yapılmışsa tiroid ultrasonografi (USG) sonuçları kaydedildi. BULGULAR: Hastaların ortalama yaşı 39,6 ± 12,3 yıl, kontrol grubunun ise 37,4 ± 13,7 yıldı (p>0.05). Kadın/erkek oranı AAA grubunda 1.8/1, kontrol grubunda 1.7/1 idi (p>0.05). Tiroid USG sonuçlarına göre AAA grubunun %26,7'sinde tiroidit ve %18,3'ünde nodül saptandı. Bu oranlar kontrol grubunda sırasıyla %7.1 ve %3.6 idi (p=0.034). fT3 (p=0.003) ve fT4 (p=0.007) düzeyleri AAA ve kontrol grubu arasında anlamlı derecede farklıydı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of thyroid autoantibodies and thyroid functions in family mediterranean fever patients INTRODUCTION: Familial Mediterranean Fever (FMF) is an autoinflammatory disease characterized by attacks of serositis, often accompanied by fever, involving the peritoneum, pleura, synovium and the pericardium. The aim of our study was to elucidate the possible relationship between thyroid auto-immunity and the disease by evaluating thyroid function tests and thyroid auto-antibodies in patients with FMF. MATERIAL AND METHODS: In this study, 60 patients who were followed up with the diagnosis of FMF according to Tel Hashomer diagnostic criteria in Sakarya University Physical Therapy and Rehabilitation and Rheumatology outpatient clinics were included retrospectively. Sixty individuals without any chronic disease that may affect thyroid function were selected as a control group. Thyroid stimulating hormone, fT3, fT4, thyroid peroxidase (anti-TPO) and thyroglobulin antibody levels were compared between patient and control groups. Thyroid ultrasonography results of the patient and control groups, if performed, were recorded. RESULTS: The mean age was 39.6 ± 12.3 years in the patients and 37.4 ± 13.7 years in the control group (p>0.05). The female/male ratio was 1.8/1 in the FMF group and 1.7/1 in the control group (p>0.05). According to the thyroid USG results, thyroiditis and nodules were detected in 26.7% and 18.3% of the FMF group, respectively. These rates were 7.1% and 3.6% in the control group, respectively (p=0.034). fT3 (p=0.003) and fT4 (p=0.007) levels were different between FMF and control group.