Topluluk öğrenmesi tabanlı yöntemler üzerine
On ensemble learning based methods
  1. Tez No: 895043
  2. Yazar: ELİF HAZAL KARA DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ORDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Veri sınıflandırma, makine öğrenimi alanında çalışılan önemli problemlerdendir. Bu problem tıp, finans, mühendislik ve pazarlama gibi çok çeşitli alanlarda hastalık teşhisi, kredi risk analizi, müşteri segmentasyonu gibi önemli uygulamalara sahiptir. Bu nedenle problemin etkin çözümü için sürekli bir arayış söz konusudur. Problemin çözümü için Karar Ağaçları, Destek Vektör Makinaları ve Rastgele Orman gibi geleneksel sınıflandırma yöntemleri üzerinde pek çok çalışma mevcut iken, daha etkin çözümler elde edebilmek adına, yeni arayışlar sonucu topluluk öğrenme teknikleri geliştirilmiştir. Bu tezde, yukarıda sözü edilen topluluk öğrenmesi tabanlı yöntemler ayrıntılı olarak incelenmiştir. AdaBoost topluluk öğrenme yöntemi ele alınıp, farklı ölçeklerdeki veri setlerindeki performansları analiz edilmiştir. Bir veri setinin büyüklüğü, dengesi ve kalitesi gibi faktörlerin modelin başarı oranı üzerindeki etkisi incelenip, kullanılan modelin genelleştirme kabiliyeti ve güvenilirliği üzerine de bulgular araştırılmıştır. Hesaplama denemeleri, Python programlama dili kullanılarak UCI Machine Learning Repository ve Kaggle'dan elde edilen altı veri seti üzerinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Classification of data is one of the significant problems studied in the field of machine learning. This problem has critical applications in various fields such as medicine, finance, engineering, and marketing, including disease diagnosis, credit risk analysis, and customer segmentation. Therefore, there is a constant search for effective solutions to this problem. While there have been numerous studies on traditional classification methods such as Decision Trees, Support Vector Machines, and Rastgele Ormans, ensemble learning techniques have been developed as new approaches to achieve more effective solutions. In this thesis, the aforementioned ensemble learning-based methods are examined in detail. The AdaBoost ensemble learning method is addressed, and its performance on datasets of different scales is analyzed. Factors such as the size, balance, and quality of a dataset and their impact on the model's success rate are examined, and findings on the generalization capability and reliability of the model used are also investigated. Computational experiments were conducted on six datasets obtained from the UCI Machine Learning Repository and Kaggle using the Python programming language.