Yıldız ağ topolojisine sahip can haberleşme protokolü ile sensör verilerinin gerçek zamanlı izlenmesi
Real-time monitoring of sensor data with can communication protocol with star topology (starcan)
  1. Tez No: 895050
  2. Yazar: BÜŞRA TOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, yıldız ağ topolojisine sahip CAN (Kontrol Alan Ağı) haberleşme protokolü ile sensör verilerinin gerçek zamanlı takibi gerçekleştirilmiştir. Yıldız ağ topolojisinde, merkezi bir düğüm, çeşitli sensör düğümleri ile iletişim kurmaktadır. Bu yapı, merkezi düğümün arızası durumunda bile ağın diğer kısımlarının çalışmasına devam edebilmesini sağlamaktadır. Sistemin güvenilir ve kesintisiz veri akışını sağlamak için, her bir sensör düğümünden gelen veriler, belirli zaman aralıkları ile merkez birime iletilmektedir. Merkez birim, bu verileri işler ve gerektiğinde sistemin diğer bileşenlerine anlık bilgi sağlamaktadır. Gerçek zamanlı izleme ve kontrol için gerekli algoritmalar, Arduino IDE ortamında geliştirilmiş ve sistem ThingsBoard ve masaüstü uygulama ile izlenmiştir. CAN protokolü, özellikle endüstriyel otomasyon ve otomotiv sektörlerinde, yüksek güvenilirlik ve hızlı veri iletimi sağladığı için tercih edilmektedir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda, CAN protokolünün ve yıldız ağ topolojisinin sensör veri izlenmesinde etkili ve güvenilir bir çözüm sunduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, real-time tracking of sensor data is realized with CAN (Control Area Network) communication protocol with star network topology. In the star network topology, a central node communicates with various sensor nodes. This structure ensures that other parts of the network can continue to operate even in the event of a failure of the central node. To ensure reliable and uninterrupted data flow of the system, data from each sensor node is transmitted to the central node at certain time intervals. The central unit processes this data and provides instant information to other components of the system when necessary. The algorithms required for real-time monitoring and control were developed in Arduino IDE environment and the system was monitored with ThingsBoard and desktop application. CAN protocol is preferred especially in industrial automation and automotive sectors as it provides high reliability and fast data transmission. The findings of the study show that CAN protocol and star network topology provide an effective and reliable solution for sensor data tracking.