Servikal disk hernili hastalarda konservatif tedavi ile graston ve kupa uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of graston and cupping therapies in patients with cervical disc herniation
  1. Tez No: 895052
  2. Yazar: BESTE İNCEKULAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ŞEVGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırmanın amacı, servikal disk hernisili hastalarda farklı fizik tedavi yöntemlerinin etkilerini değerlendirmektir. Araştırmanın evreni, 18-65 yaş aralığında ve servikal disk hernisi tanısı almış hastalardır. Örneklem, toplam 30 kişiden oluşmakta olup, katılımcılar müdahale ve kontrol olmak üzere iki gruba randomize edilmiştir. Katılımcılar, Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu imzalamışlardır. Veri toplama araçları arasında sosyodemografik bilgi formu, Fremantle Boyun Farkındalığı Anketi, El Dinamometresi, Jenkins Uyku Skalası, Tek Bacak Üzerinde Durma Testi (SLST), ve Vizüel Analog Skala (VAS) yer almaktadır. Ölçüm araçlarıyla hastaların fiziksel ve psikolojik durumları, ağrı düzeyleri, uyku kaliteleri ve denge yetenekleri değerlendirilmiştir. Müdahale grubundaki katılımcılara konvansiyonel fizik tedavi programına ek olarak haftada birer gün graston ve kupa uygulamaları yapılmıştır. Kontrol grubundaki katılımcılara ise konvansiyonel fizik tedavi uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 27 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmamıza göre, deney ve kontrol grupları arasında Jenkins uyku skalası ve boyun farkındalığı ölçümleri açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Cinsiyet açısından incelendiğinde, Boyun farkındalığı (ilk ve son ölçümler) ve kavrama gücü ölçümleri açısından kadınlar ve erkekler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak, çalışmamız servikal disk hernisi olan hastalarda farklı fizik tedavi yöntemlerinin etkinliğini değerlendiren bir temel sağlamıştır. Gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı bir sonuç çıkmasa da her iki gruptaki hastaların ilk ve son ölçümlerine göre iyilik halinde artış gözlemlenmiştir. Gerekli olan durumlarda bu teknikler alternatif olarak kullanılabilecek uygulamalardandır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to evaluate the effects of different physical therapy methods in patients with cervical disc herniation. The study population comprises patients aged between 18 and 65 years who have been diagnosed with cervical disc herniation. The sample consists of 30 individuals, who have been randomized into two groups: intervention and control. Participants signed an Informed Consent Form. Data collection tools include a sociodemographic information form, the Fremantle Neck Awareness Questionnaire, a Hand Dynamometer, the Jenkins Sleep Scale, the Single-Leg Stance Test (SLST), and the Visual Analog Scale (VAS). These measurement tools were used to assess the physical and psychological conditions, pain levels, sleep quality, and balance abilities of the patients. Participants in the intervention group received Graston and cupping therapy once a week in addition to a conventional physical therapy program. Participants in the control group received only conventional physical therapy. According to our study, no significant differences were found between the experimental and control groups in terms of Jenkins Sleep Scale and neck awareness measurements (p>0.05). When examined by gender, statistically significant differences were observed between women and men in neck awareness (initial and final measurements) and grip strength measurements (p0.05). In conclusion, our study provides a basis for evaluating the effectiveness of different physical therapy methods in patients with cervical disc herniation. Although no statistically significant results were obtained between the groups, an improvement was observed in the well-being of patients in both groups according to their initial and final measurements. These techniques can be used as alternative applications when necessary.