Mimaride toprak malzeme kullanım olanaklarının ekolojik tasarım anlayışı çerçevesinde incelenmesi
Examination of earth material usage possibilities in architecture within the framework of ecological design concept
- Tez No: 895137
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Endüstri Devrimi ile birlikte her alanda hızla artan sanayileşme, kentleşme, kent nüfusundaki ve araç trafiğindeki hızlı artış gibi nedenlere bağlı olarak gelişim gösteren hava, su ve toprak kirliliği, küresel ısınma, çölleşme gibi çevresel sorunlar ekoloji kavramının gelişmesine ve bu yönde bilinç oluşmasına yol açmıştır. Özellikle yapı sektöründe, yapıların tasarım sürecinden kullanımının sona ermesine ve geri dönüştürülme aşamasına kadar olan her sürecin çevreye olan etkisi dikkate alınarak önlemler geliştirilmelidir. Bu anlayış çerçevesinde gelişim gösteren ekolojik mimari, yapıların doğal çevre ile entegrasyonundan, kaynak kullanımına ve yapının ömrü boyunca çevreye olan etkisine kadar her aşamada bütüncül bir yaklaşım benimsemektedir. Yapıda kullanılan malzemelerin doğrudan veya dolaylı olarak doğal çevreyi etkilediği dikkate alınarak; ekosistem ile uyumlu, düşük gömülü enerjili, yalıtkanlık özelliği yüksek nitelikte malzemelerin kullanımına önem verilmelidir. Bu noktada pişmemiş toprak yapı malzemeleri enerji etkin, çevreci, sürdürülebilir, dayanıklı, sağlıklı ve doğal yapıların tasarlanmasına imkân sağlamaktadır. Geleneksel üretim yöntemlerinin yanı sıra yeni teknolojilerin kullanımıyla toprak esaslı yapı malzemelerinin üretimi ve iyileştirilmesi konusunda önemli ilerlemeler kaydedilmiştir ve modern mimaride kullanım potansiyeli genişlemiştir. Tez çalışması kapsamında ekolojik mimarlık anlayışının gelişimi ve özellikleri incelenerek, ekolojik bir malzeme olarak nitelendirilen pişmemiş toprak yapı malzemelerinin geleneksel uygulamaları ve modern tasarımlarda kullanım olanakları araştırılmıştır. Özellikle üretimde kullanılan farklı teknikler ve geliştirilen iyileştirme uygulamaları neticesinde pişmemiş toprak yapı malzemeleri ile çağdaş gereksinimlere cevap verebilecek nitelikte yapıların tasarımının mümkün olduğu belirlenmiştir. Pişmemiş toprak yapı malzemesinin tasarım olanaklarının ve sınırlılıklarının bilinmesi, modern mimaride özgün tasarımların geliştirilmesine imkân tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
Environmental problems such as air, water and soil pollution, global warming and desertification, which developed due to reasons such as industrialization, urbanization, rapid increase in urban population and traffic, which increased rapidly in every field with the Industrial Revolution, led to the development of the concept of ecology and the formation of awareness in this direction. Especially in the construction sector, measures should be developed by taking into account the environmental impact of every process from the design process of buildings to the end of use and recycling. Ecological architecture, which develops within the framework of this understanding, adopts a holistic approach at every stage, from the integration of buildings with the natural environment to the use of resources and the impact of the building on the environment throughout its life. Considering that the materials used in construction directly or indirectly affect the natural environment; emphasis should be placed on the use of materials that are compatible with the ecosystem, have low embodied energy, and have high insulating properties. At this point, raw earth building materials enable the design of energy efficient, environmentally friendly, sustainable, durable, healthy and natural buildings. With the use of new technologies as well as traditional production methods, significant progress has been made in the production and improvement of earth based building materials, and their potential for use in modern architecture has expanded. Within the scope of the thesis, the development and characteristics of the concept of ecological architecture were examined, and the traditional applications of raw earth building materials, which are described as an ecological material, and their usage possibilities in modern designs were investigated. Especially as a result of the different techniques used in production and the improvement applications developed, it has been determined that it is possible to design buildings that can meet contemporary needs with raw earth building materials. Knowing the design possibilities and limitations of earth building material allows the development of original designs in modern architecture.