Reklam görsel tasarımında artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve 3 boyutlu modelleme kullanımı üzerine bir araştırma
A research on the use of augmented reality, virtual reality and 3d modeling in advertising visual design
  1. Tez No: 895408
  2. Yazar: TUĞÇE KARAKÖZ KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ÇAĞLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Artırılmış Gerçeklik, gerçekte görünen bir görüntünün dijital bir bağlamda oluşturulan üç boyutlu sanal bir görüntü ile birleştirilmesi olarak belirtilebilir. Söz konusu teknoloji, sanal görüntünün gerçekte olan görüntüsü üzerine yerleştirilmekte ve gerçekçi bir görüntüyü kullanıcılara sunmaktadır. Öte yandan sanal gerçeklik ise deneyimleyenlere etkileşim imkanı veren ve teknoloji temelli simülasyonlar yoluyla gerçek dünyanın taklidini gerçekleştiren bir teknoloji olarak tanımlanabilir. Söz konusu teknoloji, katılımcılara kendini aslında olmadığı bir ortamda hissettirerek çeşitli deneyimler yaşatmaktadır. 3 boyutlu modelleme ise gerçek dünyada var olan objelerin dijital ortamda üç boyutlu olarak oluşturulmasını sağlayan bir süreçtir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte reklam görsel tasarımında kullanılan uygulamalar da değişim ve gelişim göstermiştir. Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve 3 boyutlu modelleme uygulamaları, reklam görsel tasarımında kullanılmaya başlanmış olup potansiyel müşterilerin ilgisini çekmek ve ürünlerin kişiden kişiye yayılımı amaçlanmaktadır. Bahsi geçen uygulamalar hem Dünyada hem Türkiye'de kullanılmaya başlanmış ve kullanıcılardan olumlu geri dönüşler alınmıştır. Türkiye'de henüz bahsi geçen uygulamalar sıkça kullanılmamakta olup ilerleyen yıllarda kullanılmasının muhtemel olduğu söylenebilir. Bu bağlamda çalışmada reklam faaliyetlerine ilişkin bilgilerin yanı sıra belirtilen teknolojilere ilişkin ayrıntılar yer almaktadır. Çalışmanın son ve üçüncü bölümünde ise reklam görsel tasarımında artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve 3 boyutlu modelleme uygulamalarının kullanımına ilişkin örnekler ve değerlendirmeler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Augmented Reality can be defined as combining a truly visible image with a three-dimensional virtual image created in a digital context. The technology in question is placed on the real image of the virtual image and presents a realistic image to the users. On the other hand, virtual reality can be defined as a technology that allows experiencers to interact and imitates the real world through technology-based simulations. The technology in question provides participants with various experiences by making them feel like they are in an environment where they are not actually present. 3D modeling is a process that enables objects that exist in the real world to be created in three dimensions in a digital environment. With the development of technology, the applications used in advertising visual design have also changed and developed. Augmented reality, virtual reality and 3D modeling applications have begun to be used in advertising visual design, aiming to attract the attention of potential customers and spread the products from person to person. The mentioned applications have started to be used both in the world and in Turkey and positive feedback has been received from the users. The applications mentioned are not yet frequently used in Turkey, but it can be said that it is likely to be used in the coming years. In this context, the study includes information on advertising activities as well as details on the specified technologies. The last and third part of the study includes examples and evaluations on the use of augmented reality, virtual reality and 3D modeling applications in advertising visual design.