Evaluation of immigration from Africa to Türkiye and its economic impacts: Case study of West African communities living in Türki̇ye
Afrika'dan Türkiye'ye göçün ve ekonomik etkilerinin değerlendirilmesi: Türkiye'de yaşayan Batı Afrikalı topluluklar üzerine bir çalışma
- Tez No: 895951
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Batı Afrika toplumunun Türkiye'ye yönelik göç hareketlerinin altında yatan nedenleri ve sonuçta ortaya çıkan etkileri araştırmak ve bu hareketlerin Türkiye'nin ekonomik faaliyetleri üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Çalışma, ekonomik kalkınmanın göç hareketleri üzerindeki en büyük etken olduğunu kabul ederek, göç akımları ve ekonomik kalkınma arasındaki bağlantıları aydınlatmayı amaçlamaktadır. Araştırma dört temel bölümden oluşmaktadır: ilk bölümde göçün belirleyicileri mikro ve makroekonomik teorik çerçeveler üzerinden değerlendirilmekte; ikinci bölümde göç faktörlerini ortaya çıkarmak için Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) göstergeleri kullanılarak Batı Afrika ülkeleri ile Türkiye arasında karşılaştırmalı bir analiz yapılmakta; üçüncü bölümde Batı Afrika ülkeleri başta olmak üzere Afrika ile Türkiye arasındaki göç akımlarının özelliklerine odaklanan kapsamlı bir literatür taraması yapılmakta; son bölümde ise birincil kaynak olarak anket verileri kullanılarak göçü etkileyen ve teşvik eden faktörler incelenmektedir. Anket sonuçları, ekonomik ve siyasi motivasyonların baskın olduğunu ve katılımcıların çoğunun Türkiye'ye göç etmelerinin başlıca nedenleri olarak sınırlı istihdam ve eğitim fırsatlarını gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca çalışma, göçün göçmenler ve göçmen olmayanlar arasında kurulan ağlar tarafından kolaylaştırıldığını ve bu ağların yardım sürecinde ve ev sahibi ülkedeki ekonomik ve sosyal entegrasyonda önemli bir rol oynadığını tespit etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the primary aim is to conduct an exploratory investigation into the underlying causes and consequent effects of migratory movements of west African community to Türkiye, and to analyse the impacts of these movements on Türkiye's economic activities. The study seeks to elucidate the connections between migration flows and economic development, recognizing that the economic development is the greatest influencer on migratory movement. The research is structured in four key sections: the first section evaluates migration determinants through microeconomic and macroeconomic theoretical frameworks; the second section undertakes a comparative analysis between West African countries and Türkiye, utilizing Sustainable Development Goals (SDG) indicators to uncover migration factors; The third section involves a comprehensive literature review focusing on the characteristics of migratory flows between Africa, with particular emphasis on West African countries, and Türkiye; and the final section examines the factors influencing and encouraging migration, using survey data as the primary source. Survey results indicate that economic and political motivations are predominant, with a majority of respondents citing limited employment and educational opportunities as the primary reasons for their migration to Türkiye. Additionally, the study identifies that migration is facilitated by networks formed between migrants and non-migrants, which play a crucial role in the aid process and in the economic and social integration within the host country.