Spor faaliyetlerine katılan ortaokul öğrencilerinin sosyal beceri ve saldırganlık durumunun araştırılması
The investigation of social skills and aggression levels of middle school students participating in sports activities
  1. Tez No: 895986
  2. Yazar: SİBEL DOĞUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN ALTUNGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı; Diyarbakır ilindeki Ortaokul Öğrencilerinin Spor Yapma Durumlarına Göre Sosyal Beceri ve Saldırganlık Düzeylerinin Araştırılmasıdır. Araştırmada“nicel yöntem”kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini: Diyarbakır ilindeki ortaokulda okuyan öğrenciler oluştururken örneklemi ise; Diyarbakır ilindeki belirli ortaokulda rastgele örneklem yöntemiyle seçilen öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem sonucunda en az 500 öğrenciye ulaşılmıştır. Araştırmada kullanılacak olan veri toplama aracı üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde katılımcıların bireysel, demografik verilerini ortaya koyacak kişisel bilgi formu, ikinci bölümde Kocayürük tarafından geliştirilen Sosyal Beceri Ölçeği, üçüncü bölümde ise“Buss Durkee Düşmanlık Envanteri”nin güncelleştirilmiş hali Saldırganlık Ölçeğidir.Verilerin analizinde lisanslı SPSS paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the social skills and aggression levels of middle school students in Diyarbakır based on their participation in sports activities. A“quantitative method”was used in the research. The population of the study consists of middle school students in Diyarbakır, while the sample consists of students selected randomly from certain middle schools in Diyarbakır. As a result of the sampling, at least 500 students were reached. The data collection tool used in the research consists of three sections. The first section includes a personal information form to gather the participants' individual and demographic data, the second section utilizes the Social Skills Scale developed by Kocayürük, and the third section uses the Aggression Scale, an updated version of the Buss Durkee Hostility Inventory. Licensed SPSS software was used for data analysis.