Information technology and financial innovations in banking sector
  1. Tez No: 89619
  2. Yazar: CUMHUR YUSUF DEMİRKALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Finansal piyasalarda çalışan kuruluşlar 1960 yıllarla başlayan ve günümüze kadar devam eden, ekonomideki temel değişiklerle karşılaşmışlardır. Enflasyon ve faiz oranlan hızla artmış, finansal piyasalardaki talep durumlarım değiştiren herhangi bir olayı tahmin etmek daha da zorlaşmıştır. Bu belirsizliğe karşı finansal kuruluşların finansal türev uygulamaları artmış, yeni türevler yaratılmıştır. Aynı dönem içerisinde bilgisayar ve iletişim teknolojileri çok hızlı gelişmiştir. Bu ise finansal piyasalardaki arz durumlarını değiştirmiştir. Elektronik bankacılık uygulamaları müşterilerin hizmetine sunularak, hem bankacılık işlemleri kolaylaştınlıp çabuklaştırılmış hem de bu işlemlerdeki maliyetler düşürülmüştür. Finansal piyasalar en fazla hukuki kısıtlamaların olduğu yerlerdir. Bu durum içerisinde fınasal kuruluşlar eski yöntemlerle yaptıkları birçok işlerin karsız olduğunu ve sundukları finansal hizmet ve ürünlerin satmadığım görmüşlerdir. Birçok finansal aracı kurum geleneksel finansal araçlarla fon toplyamayacağını anlamış ve bir süre sonra iş hacimlerinin düşeceğini tahmin etmişlerdir. Bu yeni ekonomik durum içerisinde finansal kuruluşlar kendilerinin devamiyeti için müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak ve karlılığı sağlayacak yeni ürün ve hizmet arayışlarına girmişlerdir. İşte bu durumda gereklilik finansal yenilikerin anası olmuştur. Türk fınans piyasası ise bütün bu gelişmelere 1980'li yıllarla ayak uydurmaya başlamış ve yapısal değişiklere gitmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Starting in the 1960s individuals and financial institutions operating in financial markets were confronted with drastic changes in the economic environment: Inflation and interest rates climbed sharply and became harder to predict a situation that changed demand conditions in financial markets. Incase this volatility in markets; financial firms created new financial instrument called derivative. Use of these tools in financial markets continuously risen. Computer and communication technology advanced rapidly which changed supply conditions. This bore electronic banking and its facilities and other financial products. In addition financial regulations became more burdensome. Financial institutions found that many of the old ways of doing business were no longer profitable the financial services and products they had been offering to the public were not selling. Many financial intermediaries found that they were no longer able to acquire funds with their traditional financial instruments and without these funds they would soon be out of business. To survive in the new economic environment financial institutions had to research and develop new products and services that would meet customer needs and prove profitable. In their case necessity was the mother of innovation. Turkish financial market followed these all process and went structural changes after 1980s.