Political polarization on Instagram during crisis: Framing by Turkish news media of the 6 February 2023 earthquakes
Kriz sırasında Instagram'da siyasi kutuplaşma: 6 Şubat 2023 depremlerinin Türk haber medyasında çerçevelenmesi
  1. Tez No: 896493
  2. Yazar: EZGİ SU METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE İŞERİ, DOÇ. DR. GİZEM MELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Siyasi olarak kutuplaşmış toplumlarda (sosyal) medya kuruluşlarının sahiplik yapıları zamanla toplumdaki siyasi kutuplaşma ile paralellik göstermektedir. Sonuç olarak medya kuruluşları, ait oldukları kampların siyasi duruşlarına paralel olarak çıktılarını yayımlamaktadır. Bu bakımdan, 20 yılı aşkın süredir popülist Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yönetilen melez-demokratik rejimiyle Türkiye, kutuplaşmış bir siyasi ortamın, felaket niteliğinde bir olay sırasında sosyal medya ortamını nasıl etkileyebileceğini incelemek için ders kitabı niteliğinde bir örnek teşkil ediyor. Araştırma,“Siyasi kutuplaşma kriz zamanlarında sosyal medya aktörleri tarafından popülist iletişimini nasıl etkiliyor?”sorusunu sorarak, kutuplaşmış bir siyasi ortamın felaket niteliğinde bir olay sırasında sosyal medya ortamını nasıl etkileyebileceğini keşfetmeyi amaçlıyor. Bu amaçla araştırmada haber kuruluşlarının, paylaşımlarını basın- parti paralellikleri doğrultusunda şekillendireceğine ilişkin dört farklı varsayım bulunmaktadır. Bu doğrultuda 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından; ana akım medyanın (örn. Hürriyet, Sabah ve Sözcü) ve alternatif medyanın (örn. BİA) Instagram'da paylaşımlarını nasıl paylaştıklarını ve popülist söylem ve görselleri ayırt etmek amacıyla eleştirel söylem analizi yöntemiyle inceleniyor. Böylece kutuplaşmış popülizmin liberal demokrasi ile ilişkisinin kriz anındaki tepkimesi, Türkiye bağlamı üzerinden gözlemlenebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In politically polarized societies, the ownership structures of (social) media organizations parallel the political polarization in society over time. As a result, media organizations publish their outputs in parallel with the political stances of the camps they belong to. In this respect, Türkiye, with its hybrid-democratic regime led by the populist President Erdogan for more than 20 years, constitutes a textbook example to examine how a polarized political environment can affect the social media landscape during a catastrophic event. The research aims to explore how a polarized political environment can impact the social media landscape during a catastrophic event by asking the question“How does political polarization affect populist communication by (social) media actors during times of crisis?”. For this purpose, there are four different assumptions in the research that news organizations will shape their posts in line with press-party parallelism. In this direction, after the Kahramanmaraş-centered earthquakes on February 6, 2023; how the mainstream media (e.g., Hürriyet, Sabah and Sözcü) and alternative media (e.g., BIA) share their posts on Instagram examined with the critical discourse analysis method to discern populist discourses and images. Thus, the reaction of polarized populism in its relationship with liberal democracy at the time of crisis could be observed through the Turkish context.