An exhaustive and methodical analysis of literature pertaining to techniques for managing big data within the context of the internet of things
Nesnelerin interneti bağlamında büyük veriyi yönetme tekniklerine ilişkin literatürün kapsamlı ve metodotik analizi
- Tez No: 896693
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Yönetim Bilişim Sistemleri, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Büyük Veri ve Nesnelerin İnterneti (IoT), veri yönetimi için daha önce duyulmamış fırsatları ve zorlukları beraberinde getirdi. Bu çalışmada Nesnelerin İnterneti bağlamında büyük veri yönetimi teknikleri üzerine yapılan araştırmalar kapsamlı ve metodik olarak gözden geçirilmektedir. Çalışma, temel fikirlerden yenilikçi tekniklere kadar geniş bir araştırma yelpazesini kapsıyor. Kullanıcı rahatlığını ve yaşam tarzını geliştirme hedefiyle Nesnelerin İnterneti (IoT), dönüştürücü bir güç olarak ortaya çıktı. Ağ oluşturma, sensör teknolojileri ve insandan makineye ve makineden makineye iletişim dahil olmak üzere bir dizi temel teknolojiyi içerir. Nesnelerin İnterneti'nin başarısı, bu teknolojilerin verileri etkili bir şekilde yönetme becerisine bağlıdır. Bu makale, Nesnelerin İnterneti ortamında bilgi yönetimiyle ilgili zorlukları ve sorunları araştırmak amacıyla veri kaynakları, toplama yöntemleri, işleme stratejileri ve iletim cihazları dahil olmak üzere veriyle ilgili bir dizi konuyu ele almaktadır. Makalede, çok sayıda sistemdeki büyük hacimli heterojen verileri işlemek zorunda kalmanın yarattığı zorluklar açıklanıyor ve tartışılıyor. Bu zorluklar veri yönetimi ve iletişim ağlarının mantıksal ve pratik bileşenleri açısından tartışılmaktadır. Ek olarak makale, IoT verilerinin benzersiz özelliklerini dikkate alan IoT veri modellerine ve veri kontrolü, temizleme ve indeksleme tekniklerine de bakmaktadır. Makalenin sonuç bölümlerinde Nesnelerin İnterneti'nde veri yönetiminin yararları ve sınırlamaları derinlemesine ele alınmaktadır. Bu hususların pratik sonuçlarını göstermek için gerçek dünya uygulamaları sunulur ve IoT veri yönetiminin çeşitli alanları olumlu yönde etkileyebileceği yollara ilişkin bilgiler sunulur.
Özet (Çeviri)
Big Data and the Internet of Things (IoT) have brought about previously unheard-of opportunities and challenges for data management. The body of research on big data management techniques in the context of the Internet of Things is thoroughly and methodically reviewed in this study. The study covers a broad range of research, from fundamental ideas to innovative techniques. With the goal of enhancing user convenience and lifestyle, the Internet of Things (IoT) has emerged as a transformative force. It incorporates a number of underlying technologies, including networking, sensor technologies, and man-to-machine and machine-to-machine communication. The Internet of Things' success depends on these technologies' ability to manage data effectively. This article addresses a range of data-related topics, including data sources, collection methods, processing strategies, and transmission devices, in order to investigate the challenges and issues associated with managing information in the setting of the Internet of Things. The article describes and discusses the difficulties posed by having to handle massive volumes of heterogeneous data across multiple systems. These difficulties are discussed in terms of the logical and practical components of data management and communication networks. In addition, the paper looks at IoT data models and techniques for data control, cleaning, and indexing that take into consideration the unique characteristics of IoT data. In-depth consideration of the benefits and limitations of data management in the Internet of Things is provided in the article's concluding sections. Real-world applications are presented to illustrate the practical implications of these considerations, offering insights into the ways IoT data management can positively impact various domains.