Elektrikli araçlarda elektrik motorunun tasarımı, kontrolü ve benzetimi
Design, control and simulation of electrical motors in electrical vehicles
- Tez No: 896703
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ABUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Elektrikli araçlar teknolojik gelişmeler ve birincil enerji kaynaklarının tükenme hızının artmasına paralel olarak çok hızlı gelişim göstermektedir. Bu tez, elektrikli araçların tarihsel gelişiminden itibaren tercih edilme ya da edilmeme sebeplerine, elektrikli araçlarda kullanılan elektrik motorlarından enerji depolama sistemlerine, elektrikli araçların çeşitli açılardan analizinden elektrik motorlarının kontrol tekniklerine geniş bir çalışmayı kapsamaktadır. Son olarak ise elektrik motorunun modellenmesi ve benzetimi üzerine odaklanmaktadır. Elektrik motorları ve enerji depolama sistemleri, elektrikli araçların performansını belirleyen kritik iki bileşendir. Bu sebeple bu çalışma, tasarım sürecini iyileştirmek ve optimize etmek amacıyla benzetim tekniklerini kullanmanın önemini de vurgulamaktadır. MATLAB Simülasyon, tasarım sürecinde önemli bir araç olarak kullanılmakta olup, ele alınmış olan bütün benzetimler, tasarım sürecinde verimlilik, performans ve maliyet açısından önemli avantajlar sağlamaktadır. Sonuçlar bölümünde, elektrik motorunun modellenmesi ve benzetimi alanındaki bulgular özetlenmiş ve gelecekteki araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur. Bu tez, elektrikli araç teknolojilerinde sürdürülebilirlik ile verimlilik konularına katkıda bulunma amacı taşımaktadır. Ayrıca mühendislik çözümleri geliştirmek adına ele alınan konuların, endüstri ve akademideki paydaşlar için faydalı olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Electric vehicles are developing very rapidly in parallel with technological developments and the increasing rate of depletion of primary energy resources. This thesis covers a wide range of studies, from the historical development of electric vehicles to the reasons why they are preferred or not preferred, from the electric motors used in electric vehicles to energy storage systems, from the analysis of electric vehicles from various aspects to the control techniques of electric motors. Finally, it focuses on modeling and simulation of the electric motor. Electric motors and energy storage systems are two critical components that determine the performance of electric vehicles. For this reason, this study also emphasizes the importance of using simulation techniques to improve and optimize the design process. MATLAB Simulation is used as an important tool in the design process, and all simulations provide significant advantages in terms of efficiency, performance and cost in the design process. In the results section, findings in the field of electric motor modeling and simulation are summarized and recommendations for future research are presented. This thesis aims to contribute to sustainability and efficiency issues in electric vehicle technologies. In addition, it is aimed that the issues discussed in order to develop engineering solutions will be useful for stakeholders in industry and academia.