Aktive edilmiş uçucu kül, atik cam ve yanmiş kömür atiklarinin briket üretilmesinde kullanilmasi
Utilisation of activated fly ash, waste glass and burnt coal wastes in briquette production
  1. Tez No: 896755
  2. Yazar: BATUHAN HACIMUSTAFAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER USTABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, uçucu kül, atık cam ve yanmış kömür atıkları kullanılarak üretilen geopolimer briketlerin mekanik ve fiziksel performansları değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, bu malzemelerin briket üretiminde etkin bağlayıcılar olup olmadığını ve geleneksel briketlere kıyasla üstün performans özellikleri sağlayıp sağlamadığını belirlemektir. Çalışma kapsamında, farklı karışım oranlarında uçucu kül, atık cam ve yanmış kömür atıkları kullanılarak briketler üretilmiş ve bu briketlerin basınç dayanımı ve su emme oranları laboratuvar testleri ile incelenmiştir. Test sonuçlarına göre, uçucu kül içeren briketlerin basınç dayanımı en yüksek 22,24 MPa olarak bulunmuş ve su emme oranlarının düşük olduğu gözlemlenmiştir. Atık cam içeren briketlerin basınç dayanımı en yüksek 32,42 MPa olarak tespit edilmiş ve su emme oranlarının düşük olduğu belirlenmiştir. Yanmış kömür içeren briketlerin basınç dayanımı ise en yüksek 31,8 MPa olarak bulunmuş, ancak su emme oranlarının biraz daha yüksek olduğu görülmüştür. Kombinasyon briketlerinin, en yüksek dayanım ve en düşük su emme oranı ile en iyi performansı gösterdiği belirlenmiştir. Bu bulgular, uçucu kül, atık cam ve yanmış kömür atıklarının geopolimer briket üretiminde etkin bağlayıcılar olarak kullanılabileceğini ve bu malzemelerin inşaat sektöründe çevresel sürdürülebilirliği artırma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mechanical and physical performance of geopolymer bricks produced using fly ash, waste glass, and burnt coal residues were evaluated. The aim of the study is to determine whether these materials can be effective binders in brick production and whether they provide superior performance characteristics compared to traditional bricks. Within the scope of the study, bricks were produced using different proportions of fly ash, waste glass, and burnt coal residues, and the compressive strength and water absorption rates of these bricks were examined through laboratory tests. According to the test results, the compressive strength of bricks containing fly ash was found to be up to 22.24 MPa, with low water absorption rates observed. The compressive strength of bricks containing waste glass was found to be up to 32.42 MPa, with low water absorption rates. The compressive strength of bricks containing burnt coal residues was found to be up to 31.8 MPa, but their water absorption rates were slightly higher. Combination bricks showed the best performance with the highest strength and lowest water absorption rates. These findings indicate that fly ash, waste glass, and burnt coal residues can be used as effective binders in the production of geopolymer bricks and that these materials have the potential to enhance environmental sustainability in the construction industry.