Occupancy modeling using population statistics and machine learning in the residential built environment
Konut yapılarında nüfus istatistikleri ve makine öğrenimi modelleri kullanılarak bölge ölçekli kullanıcı doluluk modellemesi
  1. Tez No: 896792
  2. Yazar: ORÇUN KORAL İŞERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK GÜRSEL DİNO, PROF. DR. SİNAN KALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Kentsel Bina Enerji Modellemesinin (KBEM), kentsel çevreye iklim değişikliğinin etkilerini anlamada kentsel tasarım, bina değerlendirmeleri ve enerji sistem stratejilerine katkısının vurgusu, simüle edilen ve gerçek enerji talebi arasındaki performans farkı ile sınanmaktadır. Oluşan bu fark, yetersiz veya yanlış kullanıcı davranışı modellemesine bağlanabilir. Bu tez çalışması, KBEM için veriye dayalı kullanıcı modellemesini geliştirmek için yenilikçi bir metodoloji sunmaktadır. Kullanıcı profillerini, davranışlarını ve etkileşimlerini analiz edip aynı anda modelleyerek KBEM sürecinin performans doğruluğunu artırabilecek deneysel kullanıcı verilerini üretmeyi amaçlamaktadır. İtalya nüfus istatistiklerinden elde edilen verilere dayanarak, bu çalışma, birçok bileşeniyle bütünsel kullanıcı modellemesini modellemek için derin öğrenme tekniklerini dahil eden veriye dayalı bir yaklaşım kullanmaktadır. Çünkü, gerçekçi temsil için, kullanıcı modellemesi, kullanıcıların günlük aktiviteleri ve ritimlerinin kapsamlı bir incelemesini gerektirir.
Özet (Çeviri)
The emphasis of Urban Building Energy Modeling (UBEM) in informing urban design, building assessments, and energy system strategies for understanding the climate change impact on urban environment is challenged by the performance gap which is a disparity between simulated and actual energy demand and can be linked to insufficient modeling of occupant behavior. Thus, this thesis introduces a datadriven occupancy modeling methodology for UBEM. For realistic representation, occupancy modeling necessitates a comprehensive exploration of daily activities and rhythms of occupants. Drawing on data from the population statistics of Italy, this study employs a data-driven approach by incorporating deep learning techniques for holistic occupant modeling with both temporal and non-temporal datasets. By analyzing occupants' profiles, behaviors, and interactions, the study seeks to understand and propose solutions for recognized challenges, leveraging empirical occupancy data that can enhance precision of UBEM.