Rüzgar ve hareket imgeleri üzerine görsel uygulamalar
Visual practices on wind and movement imagery
  1. Tez No: 897091
  2. Yazar: DENİZ PİRE
  3. Danışmanlar: PROF. İSMAİL ATEŞ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezde, rüzgar olgusunun sanattaki yeri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Fiziksel dünyada hava hareketiyle oluşan doğal bir fenomen olarak rüzgarın, insan yaşamı üzerindeki etkilerinden yola çıkılarak, farklı kültürlerde ve mitolojilerde nasıl anlamlandırıldığına ve bu anlamların sanata nasıl yansıdığına dair geniş bir araştırma yapılmıştır Rüzgarın doğası, madde üzerindeki etkileri ve bu etkilerin farklı araçlarla somutlama biçimleri üzerine teorik ve pratik çalışmalar yürütülmüştür. Dijital fotoğraf, video ve ses medyaları kullanılarak, rüzgarın hareket dinamiklerinin sanatta nasıl yeniden boyutlandırılabileceği incelenmiştir. Özellikle rüzgarın hareket kavramıyla ilişkisi ve bu ilişkinin estetik algı üzerindeki yansımaları araştırılmış, bu kapsamda fırtına, kasırga gibi rüzgar olaylarının sanatta nasıl temsil edildiği değerlendirilmiştir. Ayrıca çağdaş sanatın farklı disiplinlerinde rüzgarın bir medyum olarak kullanıldığı örnekler incelenmiştir. Tez, sanat pratiği içinde rüzgar dinamiklerinin kavramsal olarak nasıl işlenebileceğine dair yeni bakış açıları sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides a comprehensive examination of wind as a subject in art. Starting from the impact of wind, a natural phenomenon caused by differences in atmospheric pressure, on human life, an extensive research has been conducted on how wind is perceived in different cultures and mythologies, and how these perceptions are transformed into artistic expressions. Theoretical and practical studies have been carried out on the nature of wind, its effects on matter, and the ways in which these effects are materialized on different mediums. Using digital photography, video, and sound media the ways in which the dynamic movements of wind can be rescaled in art has been investigated. Specifically, the relationship between wind and the concept of movement, as well as its impact on aesthetic perception, has been explored. In this context, the representation of intense forms of wind, such as storms and hurricanes, in art has been critically evaluated. Furthermore, examples from different disciplines where wind is used as a medium in the contemporary art field have been examined. The thesis aims to offer new perspectives on how wind dynamics can be conceptually processed within artistic practice.