VGG-based feature extraction for face recognition system
Yüz tanıma sistemi için VGG tabanlı özellik çıkarma
  1. Tez No: 897226
  2. Yazar: MARYEM ALI TANTOUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
• Yüz tanıma teknolojileri, güvenlik, biyometri ve sosyal medya gibi birçok şeyin ana yönlerinden biridir. İşte tam da bu noktada, VGG yaklaşımına dayalı yüz tanıma sistemimiz için bir özellik çıkarma işlemi sunuyoruz. Bir dizi yüz görüntüsü oluşturuyoruz ve ardından bunları işleyerek tüm görüntüleri tutarlı ve düşük kaliteli görüntülerden kaçınmak için düzgün bir şekilde ayarlıyoruz. Öncelikli model, sınıflandırma algoritmasıyla tanımlamayı izleyen yüzlerden yüksek düzeyde özellikler çıkarmak için kullanılan VGG16'nın kullanımını örneklemektedir. Sistem verimliliği, örneğin doğruluk hassasiyeti, geri çağırma ve F1 Puanı gibi kalite göstergeleri açısından değerlendirilir. Sonuçlar, VGG kullanılarak özellik çıkarmaya dayalı modelimizin yüksek doğruluğa sahip olduğunu ve bir LR modeliyle doğruluk oranının %91, ANN'nin 0,87, SVM'nin 0,89, KNN'nin 0,74, DT0,39, GB0,75 ve FR için RF'nin 0,74 olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, önerdiğimiz modelin iyi çalıştığını ve yüz tanıma işlevlerinde verimli olduğunu göstermektedir. Bu tür araştırmaların yüz tanıma teknolojisini yeni bir gelişim aşamasına taşıdığına ve diğer çalışmalar için de güzel bir örnek teşkil edeceğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
•Facial recognition technologies are one of the main aspects of many things for example; security, biometrics, and social media. That is where we go ahead to present a feature extraction for our face recognition system based on the VGG approach. We assemble a collection of facial images and then process them to keep all the images consistent and properly set to avoid poor-quality images. The prioritized model exemplifies the use of VGG16, employed to extract high-level features from faces, that follow identification by the classification algorithm. System efficiency is evaluated concerning indicators of quality, for instance, accuracy precision, recall, and F1-Score. The results show that our model, based on feature extraction using VGG, has high accuracy and an accuracy rate with an LR model is 91%, ANN 0.87, SVM 0.89, KNN 0.74, DT0,39, GB0.75, and RF 0.74for FR. The results show that our proposed works well and is efficient in facial recognition functions. We believe that this kind of research takes facial recognition technology to a new level of development and will be a great example for other studies.