Ebû Bekr İbn Ebî Şeybe'nin tefsir metodu -Bakara Sûresi incelemesi-
Tafsir method of Ebû Bakr Ibn Abi Shayba -review of Surah Bakara-
  1. Tez No: 897303
  2. Yazar: BİLAL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ÇELEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
İlim dünyasında hadisçiliğiyle ön plana çıkmış olan Ebu Bekr İbn Ebî Şeybe'nin Kitâbu't-Tefsîr adlı eseri üzerine yapılan bu çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde müellifin yaşadığı dönemdeki siyasi ve ilmi ortam, doğumu, nesebi, hayatı, ilim tahsil ettiği merkezler, hocaları, talebeleri ve eserleri tanıtılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde bu çalışmaya konu olan Kitâbu't-Tefsîr adlı eser Bakara sûresi özelinde incelenmiş, tefsirde yer aldığı şekliyle âyetlerin orijinal metni ve meali verildikten sonra tefsir bölümü tercüme edilmiştir. Yapılan bu faaliyetle, İbn Ebî Şeybe'nin tefsir metodunun ortaya konması amaçlanmıştır. Üçüncü bölümde İbn Ebî Şeybe'nin Bakara sûresi özelinde tefsir yönteminin daha belirgin şekilde görülebileceği konu başlıkları ve bu başlıklar altında zikredilen âyet ve tefsir örnekleri sunulmuştur. Sonuç başlığı altında İbn Ebî Şeybe'nin tefsir yöntemini ortaya çıkaran özellikler tespit edilebildiği ölçüde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, consisting of three chapters, focuses on Kitâbu't-Tefsîr written by Abu Bakr Ibn Abi Shaybah, a scholar renowned for his expertise in hadith. The first chapter introduces the political and scholarly context of Ibn Abi Shaybah's time, along with details about his birth, lineage, life, the centres where he received his education, his teachers, students, and works. In the second chapter, the work Kitâbu't-Tefsîr the subject of this study, is examined specifically through Surah Al-Baqarah. This chapter presents the original text and translation of the verses followed by a translated interpretation section, aiming to highlight Ibn Abi Shaybah's method of Quranic exegesis. The third chapter explores key topics that further illustrate his exegetical approach in Surah Al-Baqarah, providing examples of relevant verses and their interpretations. At the end the conclusion summarises the distinctive features of Ibn Abi Shaybah's exegesis method as identified throughout the study.