Development of water-based electrically conductive adhesives for PERC-Type shingled solar cells
PERC-Tipi shingle güneş hücreleri için su bazlı elektriksel iletken yapıştırıcı geliştirilmesi
  1. Tez No: 897631
  2. Yazar: GÜRCAN UTKU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN, PROF. DR. RAŞİT TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Shingled Passivated Emitter Rear Cell (PERC) güneş hücresi teknolojisinin gelişimi, özellikle gümüş mikropullar ile formüle edilmiş su bazlı elektriksel iletken yapıştırıcıların (EİY) ara bağlantı malzemeleri için yenilikçi malzemelerin geliştirilmesini tetiklemiştir. Bu tezde, özellikle shingle PERC tipi güneş hücreleri için uyarlanmış su bazlı EİY'ler üzerinde çalışılmıştır. Araştırma, bu yapıştırıcıların güneş hücrelerinin çalışma koşullarında elektriksel iletkenlik, yapışma özellikleri ve güvenilirliğini optimize etmeyi hedeflemektedir. Sistematik deneysel analiz ve karakterizasyon yoluyla, bu EİY'lerin performansı değerlendirilmiş ve piyasadaki ürünler ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, su bazlı EİY'lerin shingle PERC tipi güneş hücre üretiminde bir ara bağlantı yöntemi olarak uygulanabilirlik ve etkinliği hakkında önemli bilgiler sağlamaktadır. Bu kapsamda üretilen su bazlı yapıştırıcının hacimsel direnci 25 μm film kalınlığında 22 μOhm-cm olarak ölçülmüştür. Yapılan hücre karakterizasyonlarında ticari ürünlere göre %0,4'lük bir verim artışı sağlandığı kaydedilmiştir. Bu çalışma, fotovoltaik teknolojide çevre dostu, maliyet etkin ve güvenilir ara bağlantı çözümlerinin anlayışını ve uygulamasını ilerletmeye katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The advent of shingled passivated emitter rear cell (PERC) solar cell technology has spurred the development of innovative materials for interconnection, particularly in the form of electrically conductive adhesives (ECAs). This thesis investigates water-based ECAs formulated with silver microflakes, specifically tailored for shingled PERC solar cells. The research focuses on optimizing the electrical conductivity, adhesion properties, and reliability of these adhesives under solar cell operating conditions. The performance of these ECAs is evaluated and compared against commercial products through systematic experimental analysis and characterization. The outcomes provide valuable insights into the feasibility and effectiveness of water-based ECAs as an interconnection method in shingled PERC solar cell manufacturing. In this context, the volume resistivity of the water-based adhesive produced was measured to be 22 μOhm-cm at a film thickness of 25 μm. Cell characterizations showed a 0.4% increase in efficiency compared to commercial products. This study advances the understanding and application of environmentally friendly, cost-effective, and reliable interconnection solutions in photovoltaic technology.