Ratlarda karaciğer iskemi/reperfüzyon hasarında grape seed proanthocyanidinin koruyucu etkilerinin incelenmesi
Investigation of the protective effects of grape seed proanthocyanidin in liver ischemia/reperfusion injury in rats
- Tez No: 898025
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER DULUNDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 23
Özet
Bu çalışmada karaciğerde iskemi/reperfüzyonun (İ/R) neden olduğu hasarın bazı biokimyasal parametreler üzerinden değerlendirilmesi ve grape seed proanthocyanidin ekstresi (GSPE) uygulamasının bu parametrelerde oluşabilecek değişikliklere etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Wistar Albino ratlarda karaciğer dokusunda, orta ve sol loblara 45 dakika süreyle hepatik iskemi oluşturuldu, takiben 1 saat reperfüzyona bırakıldı. GSPE 50mg/kg uygulanan hayvanlarda ilaç iskemiden 30 dakika ve reperfüzyondan hemen önce intraperitoneal olarak uygulandı. Deney sonunda hayvanlar dekapite edilerek kan ve doku örnekleri alındı. Karaciğer fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla serumda aspartataminotransaminaz (AST), alaninaminotransaminaz (ALT) ve laktat dehidrogenaz (LDH) seviyeleri ölçüldü. Doku örneklerinde glutatyon (GSH), malondialdehid (MDA), myeloperoksidaz (MPO) ve tümör nekroz faktör alfa (TNF - α) ölçümleri yapıldı. 45 dakikalık iskemi ve 1 saatlik reperfüzyon sonunda karaciğer GSH düzeyleri anlamlı derecede azalırken, GSPE uygulaması bu azalmayı anlamlı olarak önlemiştir. MDA, MPO ve TNF–α değerlerinde ise İ/R sonucunda artış gözlenmiştir. Bu değerlerdeki artış seviyesi GSPE uygulaması ile azalmıştır. AST, ALT ve LDH düzeylerinde İ/R sonucunda gözlenen artış da GSPE uygulaması ile önlenmiştir. Bu bulgulara bakarak, GSPE teavisinin karaciğerde İ/R olayları sonucu ortaya çıkabilecek serbest radikal aracılı organ hasarı ve disfonksiyonunu önleyerek morbidite ve mortaliteyi önemli oranda azaltabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the damage caused by ischemia/reperfusion (I/R) in the liver using certain biochemical parameters and to examine the effects of grape seed proanthocyanidin extract (GSPE) on potential changes in these parameters. For this purpose, hepatic ischemia was induced in the middle and left lobes of the liver for 45 minutes, followed by 1 hour of reperfusion in Wistar Albino rats. GSPE at a dose of 50 mg/kg was administered intraperitoneally 30 minutes before ischemia and immediately before reperfusion in the treated animals. At the end of the experiment, the animals were euthanized, and blood and tissue samples were collected. To evaluate liver functions, serum levels of aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), and lactate dehydrogenase (LDH) were measured. Tissue samples were analyzed for glutathione (GSH), malondialdehyde (MDA), myeloperoxidase (MPO), and tumor necrosis factor-alpha (TNF-α). Following 45 minutes of ischemia and 1 hour of reperfusion, liver GSH levels were significantly reduced, but GSPE treatment significantly prevented this reduction. An increase in MDA, MPO, and TNF-α levels was observed as a result of I/R. However, the magnitude of these increases was reduced with GSPE treatment. Similarly, the I/R-induced elevations in AST, ALT, and LDH levels were also prevented by GSPE administration. These findings suggest that GSPE treatment may significantly reduce morbidity and mortality by preventing free radical-mediated organ damage and dysfunction resulting from liver I/R events.