The use of remote sensing for monitoring agricultural products in the Gezira Irrigation Scheme, Sudan
Gezira Sulama Projesi'ndeki (Sudan) tarimsal ürünlerin izlenmesinde uzaktan algilama kullanimi
  1. Tez No: 898245
  2. Yazar: OSMAN OSAMA AHMED IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez, Sudan'ın Gezira Sulama Planı'ndaki (880.000 hektar) tarımsal yönetim ve gıda güvenliği sorunlarını ele almaktadır. Buğday üretimi ve su verimliliği optimizasyonuna odaklanarak tarımsal izlemeyi geliştirmek için gelişmiş makine öğrenimi kullanmaktadır, Çalışma, çoklu veri kaynaklarını entegre ederek, Sentinel-2 görüntülerini kullanarak mahsul sınıflandırması için Destek Vektör Makinesi (SVM) ve Nesne Tabanlı Görüntü Analizi (OBIA) yöntemlerini uygulamaktadır. Random Forest ve XGBoost dahil çeşitli modeller, verim ve su verimliliğini tahmin etmektedir, Sonuçlar, mahsul sınıflandırmasında yüksek doğruluk göstermekte, SVM'nin OBIA'ya göre biraz daha iyi performans sergilediğini ortaya koymaktadır. Ekim alanı tahmini, resmi kayıtlara kıyasla %2-3'lük bir hata aralığına ulaşmıştır. Araştırma, buğday yetiştiriciliğindeki karmaşık dinamikleri ortaya çıkararak, doğrusal olmayan verim faktörlerini ve daha basit su verimliliği ilişkilerini vurgulamaktadır, Bu çalışma, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumlu olarak gıda güvenliğinin iyileştirilmesine, çiftçi geçim kaynaklarına ve sürdürülebilir su kullanımına katkıda bulunmaktadır. Metodoloji, benzer küresel sulama planlarında potansiyel uygulamalara sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses agricultural management and food security challenges in Sudan's Gezira Irrigation Scheme (880,000 hectares). It uses advanced machine learning to enhance agricultural monitoring, focusing on wheat production and water productivity optimization, the study integrates multiple data sources, employing Support Vector Machine (SVM) and Object-Based Image Analysis (OBIA) for crop classification using Sentinel-2 imagery. Vari-ous models, including Random Forest and XGBoost, estimate yield and water productivity, Results show high accuracy in crop classification, with SVM slightly outperforming OBIA. Crop area estimation achieved a 2-3% error range compared to official records. The research reveals complex wheat cultivation dynamics, highlighting non-linear yield factors and sim-pler water productivity relationships, this work contributes to improved food security, farmer livelihoods, and sustainable water use, aligning with UN Sustainable Development Goals. The methodology has potential applications in similar global irrigation schemes.