Neural dynamics of light temperature under attentional load
Dikkat yükü altında ışık sıcaklığının nöral dinamikleri
- Tez No: 898427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU AYŞEN ÜRGEN, PROF. DR. YASEMİN AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, dikkat yükünün farklı seviyelerinde ışık sıcaklığının nöral dinamiklerini EEG kullanarak incelemektedir. Çalışmaya, farklı ışık sıcaklıklarında (2000K, 6000K ve 10000K) hızlı görsel algılama görevlerini yerine getiren yirmi sağlıklı yetişkin katılımcı (13 erkek, 7 kadın, ortalama yaş = 22.35) dahil edilmiştir. Deneysel tasarım, her katılımcı için düşük ve yüksek dikkat yükü koşulları altında 288 deneme içermektedir. Sonuçlar, dikkat yükü, CCT koşulları ve hemisfere göre alfa (8-13 Hz) frekans bandında EEG zaman-frekans yanıtlarında önemli farklılıklar olduğunu göstermiştir. Analizler, ortalama ERSP değerleri üzerinde Dikkat Yükü, CCT ve Hemisferin önemli ana etkilerini ortaya koymuştur. Ortalama ERSP değerleri, düşük yük koşullarında yüksek yük koşullarına göre daha yüksek olup, artan dikkat yükünün alfa baskılanmasını artırdığını ve dikkati yükselttiğini göstermektedir. Ortalama ERSP değerleri, kontrol koşuluna kıyasla CCT koşullarında daha düşük olup, dikkat dağıtıcının varlığında daha büyük alfa baskılanmasını yansıtmaktadır. Ek olarak, sağ yarımküre, sol yarımküre ve orta hatta kıyasla önemli ölçüde daha düşük ortalama ERSP değerleri göstermiştir, bu da sağ yarımkürede daha büyük alfa baskılanması ile alfa bandı aktivitesinin lateralizasyonunu göstermektedir. Davranışsal veri analizi, koşullar arasında tepki sürelerinde ve doğruluk oranlarında önemli farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcılar, soğuk CCT'ler (6000K ve 10000K) altında, sıcak renklere (2000K) kıyasla daha hızlı tepki süreleri göstermiştir. Bu bulgular, ışık sıcaklığı ve dikkat yükünün davranışsal ve nöral aktivite üzerindeki farklı etkilerini ortaya koyarak, bilişsel sistemlerimizin dış uyaranlara nasıl tepki verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the neural dynamics of light temperature under varying levels of attentional load using EEG. The study involved twenty healthy adult participants (13 males, 7 females, mean age = 22.35) who performed rapid visual detection tasks under different correlated color temperatures (CCT) of light: 2000K, 6000K, and 10000K. The experimental design comprised 288 trials per participant, with tasks administered under low and high attentional loads. The results indicated significant variations in EEG time-frequency responses in the alpha (8-13 Hz) frequency band based on attentional load, CCT conditions, and hemisphere. The analysis revealed significant main effects of Load, CCT, and Hemisphere on mean ERSP values. Mean ERSP values were higher under low load conditions compared to high load conditions, indicating that increased attentional load enhances alpha suppression and heightens attention. Mean ERSP values were lower in the CCT conditions compared to the control condition, reflecting greater alpha suppression in the presence of distractor. Additionally, the right hemisphere exhibited significantly lower mean ERSP values compared to the left hemisphere and the midline, indicating lateralization of alpha band activity with greater alpha suppression in the right hemisphere. Behavioral data analysis showed significant differences in response times and accuracy across conditions. Participants demonstrated faster response times under cooler CCTs (6000K and 10000K) compared to the warm colors (2000K). These findings reveal the differential impacts of light temperature and attentional load on behavioral and neural activity, in which our cognitive systems respond to external stimuli.