Türkiye'deki koşu yaralanmaları insidanslarının incelenmesi
Investigation of running- related injury incidences in Turkey
  1. Tez No: 898670
  2. Yazar: İREM TAMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ZİYA KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu insidans çalışması ile koşu yaralanmalarının sıklığını, hangi yaralanmaların daha sık görüldüğünü ve koşu ile ilişkili farklı parametrelerin yaralanma sıklığıyla ilişkisini araştırmak, ayrıca hangi yaralanmalardan sonra diğer yaralanmalara göre koşuya geri dönüşün daha iyi ya da daha kötü olduğu ortaya koymak amaçlandı. Yöntem: Araştırmanın veri toplama aşamasında Koşu ile İlişkili Yaralanma Takip Formu kullanıldı. Toplamda 418 koşucu formu doldurdu. Bu koşuculardan 303'ü (208'i erkek, yaş: 38,14±10,62, vücut ağırlığı: 69,67±12,14, boy uzunluğu: 173,20±8,25) çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this incidence study was to investigate the frequency of running injuries, which injuries are more common, and the relationship between different parameters related to running and the frequency of injuries, as well as to determine after which injuries the return to running is better or worse compared to other injuries. Methods: Running-Related Injury Follow-up Form was used in the data collection phase of the study. A total of 418 runners completed the form. 303 of these runners (208 of them were male, age: 38,14±10,62, body weight: 69,67±12,14, height: 173.20±8.25) were included in the study.