Mad mothers, bad mothers: Representations of postpartum depression in Caryl Churchill's the skriker, Alice Birch's anatomy of a suicide and Marina Carr's audrey or sorrow
Deli anneler, kötü anneler: Caryl Churchıll'in skrıker, Alice Birch'ün bir intiharın anatomisi ve Marına Carr'ın Audrey veya Keder eserlerinde doğum sonrası depresyon temsilleri
- Tez No: 898740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YİĞİT SÜMBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Doğum sonrası depresyon, annelerin bir dizi duygusal, zihinsel ve fiziksel zorluk yaşadığı ciddi bir psikopatolojik durumdur. Bu olumsuzluklar arasında annelik ikirciliği, kadınların annelik deneyimini sorunsallaştıran en karmaşık durumdur. Doğum sonrası depresyon ve annelik ikirciliği karşısında anneler genellikle kendilerini değersiz hissetmekte ve topluma yabancılaşmakta, bu da yüksek intihar ve bebek öldürme oranlarına yol açmaktadır. Sonuç olarak, sayısız kadın, belirli ahlaki ideallerin yükü ve anneliğin romantikleştirilmesi nedeniyle bu psikopatolojiye katlanmak zorunda kalmalarına bakılmaksızın, kötü ve deli anneler olarak damgalanmaya maruz kalmaktadır. Bu tezde ele alınan tüm anne karakterler, çocuklarını doğurduktan sonra kendilerini ideal Madonna imgesine hapsolmuş bulan doğum sonrası depresyon kurbanlarıdır. Caryl Churchill'in Skriker, Alice Birch'ün Bir İntiharın Anatomisi ve Marina Carr'ın Audrey veya Keder adlı eserlerindeki bu karakterlerin annelik deneyimleri, toplumsal çevrelerinin onları duygusal, psikolojik ve finansal olarak desteklememesi nedeniyle yıkıcı bir sonuçla sonuçlanır. Bu tez, Caryl Churchill'in Skriker, Alice Birch'ün Bir İntiharın Anatomisi ve Marina Carr'ın Audrey veya Keder oyunlarında yansıtılan annelik ikirciliği, melankoli ve travmayı ele alarak, bu oyunlardaki kadın karakterlerin doğum sonrası depresyonunu Sarah LaChance Adams, Rozsika Parker ve Julia Kristeva'nın psikanalitik teorileri açısından inceleyecektir. Bu psikanalitik teoriler, doğum sonrası depresyonu salt psikopatolojik bir hastalıktan ziyade kolektif bir anlayış ve yardım meselesi olarak görmekte ve iç içe geçmiş annelik deneyimini doğal kabul etmektedir. Ayrıca, bu teoriler anneliğin her koşulda her kadın için her zaman olumlu çağrışımlar taşımadığının da altını çizer. Bu tezde, kadın karakterlerin doğum sonrası depresyonu hem klinik hem de eleştirel bir perspektiften değerlendirilecektir. Klinik acıları Adams, Parker ve Kristeva'nın ortaya koyduğu gibi duygusal bir yardım çığlığı olarak ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Postpartum depression is a severe psychopathological condition in which mothers go through a range of emotional, mental, and physical challenges. Among such adversities, maternal ambivalence is the most intricate condition that problematises women's maternal experience. In the face of postpartum depression and maternal ambivalence, mothers are often made to feel self-depreciated and alienated from society, resulting in high rates of suicide and infanticide. As a result, countless women are subjected to stigmatisation as bad and mad mothers, regardless of the fact that they are forced to endure this psychopathology because of the burden of certain moral ideals and the romanticisation of motherhood. All mother characters dealt with in this thesis are victims of postpartum depression who find themselves entrapped in the ideal Madonna image after giving birth to their children. The maternal experience of these characters, in Caryl Churchill's The Skriker, Alice Birch's Anatomy of a Suicide, and Marina Carr's Audrey or Sorrow, results in a destructive outcome since their societal circle fails to support them emotionally, psychologically, and financially. This thesis, by dealing with maternal ambivalence, melancholia and trauma as reflected in Caryl Churchill's The Skriker, Alice Birch's Anatomy of a Suicide, and Marina Carr's Audrey or Sorrow, will explore postpartum depression of the female characters in these plays with regards to Sarah LaChance Adams, Rozsika Parker, and Julia Kristeva's psychoanalytic theories. These psychoanalytic theories regard postpartum depression as a collective matter of understanding and assistance rather than a mere psychopathologic illness and consider the intertwined maternal experience natural. They also underscore that motherhood does not always bear positive connotations for every woman in all circumstances. In this thesis, the female characters' postpartum depression will be evaluated both from a clinical and critical perspective. Their clinical suffering will be treated as a cry for emotional help, as Adams, Parker, and Kristeva set forth.