Doğu Karadeniz ayanlığına bir bakış (1808-1826)
A Short view to ayanlık of eastern black sea
  1. Tez No: 89911
  2. Yazar: AYDIN GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ DOĞU KARADENİZ ÂYÂNLIĞINA KISA BİR BAKIŞ (1808-1826) Aydın GÜVEN Danışman: Yrd.Doç.Dr.Hasan ŞAHİN 1999-Sayfa:79 Jüri: Yrd.Doç.Dr.Hasan ŞAHİN Bu çalışmada, Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki 1808-1826 yılları arasındaki âyânlann; faaliyetlerini açıklığa kavuşturmayı amaç edindik. Kanuni Sultan Süleyman zamanından beri var olan ayanlar, halkla hükümet arasında aracı durumunda olmuşlardır. Bu zümreler XVI. yüzyılın ikinci yarısından itibaren devlet içindeki birtakım karışıklıklar, memurların yapmış oldukları yolsuzluklar ve toprak sistemindeki düzenin bozulmasıyla beraber, bulundukları yerlerde güçlü bir konuma gelmişlerdir. Devlet, içinde bulunduğu durum nedeniyle zaman zaman bunların güçlerine başvurmak zorunda kalmıştır. İncelediğimiz yıllar arasında da Doğu Karadeniz Bölgesi ayanlarının güçlü bir konumda oldukları ve devlete çoğu zaman yardım ettikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS A SHORT VIEW TO ÂYÂNLIK OF EASTERN BLACK SEA (1808-1826) Aydın GÜVEN Advisor: Yrd.Doç.Dr.Hasan ŞAHİN 1999- Pag«79 Jury: Yrd.Doç.Dr.Hasan ŞAHİN In this study, we aimed to explain Ayans happening in 1808 to 1826 in the district of Eastern Black sea. Since Kanuni Sultan Süleyman, Ayans acted as an intermediary between Government and Public. These groups replaced into a strong strategy with the corruption of the rule in the land system, abuses which are happened by officials and some disorders replaced into Government since the second half of XVI. century Because of its position Government had to apply to Ayans powers from time to time. During these years it is fixed that Ayans replaced in the district of Eastern Black Sea and they mostly helped Government.