Development of mid-bandgap and wide-bandgap perovskite solar cells by sequential method in pin configuration
Orta bant aralıklı ve geniş bant aralıklı perovskit güneş hücrelerinin pın konfigürasiyonda ardışık yöntemle geliştirilmesi
  1. Tez No: 899123
  2. Yazar: AMIR ZAREAN AFSHORD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK YERCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Perovskit güneş pilleri (PSCs), %26'yı aşan güç dönüşüm verimliliklerine (PCE) ulaşmıştır, ancak kararlılık sorunları yaşamaya devam etmektedir. Bu çalışmada, tandem ve büyük alan uygulamaları için kararlı orta ve geniş bant aralıklı PSC'ler elde etmeyi amaçlayan, verimli ve kararlı PSC'lerin geliştirilmesine odaklanılmıştır. Hibrit buhar-çözeltisi yöntemi, kalınlık ve bileşim kontrolü sağlama yeteneği nedeniyle tercih edilmiştir. Başlangıçta, perovskit absorban tabakasının sistematik bir optimizasyonu yapılmış ve PCE %7'den %17'nin üzerine çıkarılmıştır. Bu başarı, PbI2 ve CsI'nin birlikte buharlaştırılması sırasında CsI buharlaştırma hızının iyileştirilmesi, PbI2 kalınlığının optimize edilmesi ve MABr, MACl ve FAI konsantrasyonlarının ayarlanmasıyla elde edilmiştir. CsI ve RbI ile yapılan ara yüzey ve taşıma katmanı modifikasyonları ve kütle geçişi iyileştirmeleri, PCE'yi %22'nin üzerine çıkarmıştır. Araştırma, daha sonra CsBr ve MABr'nin tanıtılmasıyla geniş bant aralıklı PSC'lerin geliştirilmesine ilerlemiş ve biri %21 PCE ve 1,64 eV bant aralığı, diğeri ise %20,35 PCE ve 1,67 eV bant aralığına sahip iki şampiyon tarif geliştirilmiştir. Bu tariflerle üretilen yarı saydam hücreler %18,5 PCE'ye ulaşırken, 16 cm² alana sahip mini modüller %19,87 PCE elde etmiştir. Yarı saydam hücreler ayrıca dört terminalli perovskit/bifasiyal silikon tandem hücrelerinde kullanılmış ve 30,61 mW/cm² güç çıkışı elde edilmiştir. Kararlılık testleri, daha yüksek CsBr içeriğine sahip ve MABr içermeyen 1,67 eV hücrenin, PSC kararlılığını artırmada Cs'nin rolünü ve MA'nın kararlılığı azaltıcı etkisini vurgulayarak, üstün kararlılık gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Perovskite solar cells (PSCs) have achieved power conversion efficiencies (PCE) exceeding 26%, yet they continue to suffer from stability issues. In this study, we focused on the development of efficient and stable PSCs using a hybrid vapor-solution method, aimed at achieving stable mid and wide bandgap PSCs for tandem and large-area applications. The hybrid method was chosen for its ability to control thickness and composition uniformly. Initially, a systematic optimization of the perovskite absorber layer was conducted, improving the PCE from 7% to over 17%. This was achieved by refining the CsI evaporation rate during the co-evaporation of PbI2 and CsI, optimizing PbI2 thickness, and adjusting MABr, MACl, and FAI concentrations. Further enhancements, including interface and transport layer modifications and bulk passivation with CsI and RbI, pushed the PCE beyond 22%. The research then advanced to develop wide bandgap PSCs by introducing CsBr and MABr, resulting in two champion recipes: one with a 21% PCE and 1.64 eV bandgap, and another with a 20.35% PCE and 1.67 eV bandgap. Semi-transparent cells fabricated with these recipes achieved an 18.5% PCE, while mini-modules with a 16 cm² area reached 19.87% PCE. The semi-transparent cells were also used in four-terminal perovskite/bifacial silicon tandem cells, yielding a 30.61 mW/cm² power output. Stability tests revealed that the 1.67 eV cell, with higher CsBr content and no MABr, exhibited superior stability, highlighting Cs's role in enhancing PSC stability and the destabilizing effect of MA.