Örnek bir uygulama ile alışveriş merkezi projesinin yatırım maliyetinin sürdürülebilir bina ve klasik yöntemler kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of the investment cost of a shopping center project with a sample application using sustainable building and classical methods
- Tez No: 899579
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZKURT NAZİLLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Balıkesir ili, Burhaniye ilçesinde 16.158 m² yapı alanına sahip bir alışveriş merkezi projesinin yatırım maliyeti sürdürülebilir bina ve klasik yöntemler kullanılarak değerlendirildi. Sürdürülebilir bina ve klasik yöntemler kullanılarak inşa edilen alışveriş merkezinin yatırım maliyetleri ve sürdürülebilir LEED sertifikalarından gümüş sertifika alındığında oluşacak maliyet farkları ve kazanılan enerji miktarları hesaplanmıştır. LEED sertifikasyon sisteminin gümüş sertifikasına sahip olabilmesi için gerekli adımlar, maliyetler hesaplanmıştır. Çalışma kapsamında, gümüş LEED sertifikası için yapılacak tasarımların geleneksel ve sürdürülebilir maliyetleri belirlenmiştir. Alışveriş merkezi projesinin sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesine odaklanarak, geleneksel ve gümüş LEED sertifikalı binaların maliyet farkları incelenmiştir. Geleneksel yöntemle inşa edilen bir binanın toplam maliyeti 3.269.521 dolar iken, gümüş LEED sertifikalı bir binanın maliyeti ise 737.899 dolarlık bir ilk yatırım maliyetinde artış oluşmuştur. Geleneksel yönteme göre ilk yatırım artış oranı %22,57'dir. Geleneksel yöntemle yapılan bir binanın standart LEED gümüş sertifikaya sahip olması için amortisman süresi 7.00 yıldır. Diğer yandan yapılan bu yatırımlarla, gayrimenkulün değerinde %30 oranında bir artış meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on a shopping center project with a surface area of 16,158 m² located in the Burhaniye district of Balıkesir province. The investment costs of the shopping center constructed using sustainable building and conventional methods are analyzed, along with the cost differences and energy gains when obtaining silver LEED certifications. The necessary steps and costs for obtaining silver LEED certification are calculated. In this thesis, the traditional and sustainable costs of designs required for achieving the points for LEED certification are determined. By evaluating the shopping center project in terms of sustainability, the cost differences between conventional and LEED-certified buildings are examined. While the total cost of a building constructed using conventional methods is $3,269,521, the cost of a silver LEED-certified building shows an increase of $737.899 in initial investment costs. The initial investment increase rate compared to conventional methods is 22.57 % for a silver LEED-certified building. The payback period for the sustainable construction investment required for a conventional building to achieve , while the payback period for achieving silver certification is 7.00 years. On the other hand, with these investments, there has been a 30 % increase in the value of real estate