Spor yapan ve yapmayan bireylerin genel yaşam kalitelerinin, iletişim becerilerinin ve beden bölgelerinden memnuniyetlerinin incelenmesi
Examination of general quality of life, communication skills and satisfaction with body parts of individuals who do and do not do sports
- Tez No: 899719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada spor yapan ve yapmayan bireylerin iletişim becerileri, beden bölgelerinden memnuniyet düzeyleri ve genel yaşam kalitesi incelenmiştir. İncelemeye demografik bilgi formu ve ölçekler dâhil edilerek genel tarama modeli formatında çalışma yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Van ilinde bulunan 20-40 yaş arası 825 kadın oluşturmaktadır. Katılımcıların 374‟ü düzenli olarak spor yapan 451‟i ise sedanter bireylerden oluşmaktadır. İletişim becerilerini tespit etmek amacıyla İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği, beden memnuniyetini tespit etmek için Beden Bölgelerinden ve Özelliklerinden Memnuniyet Ölçeği, yaşam kalitesini belirlemek amacıyla Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 paket programında analiz edilmiştir. Veriler normal dağılım gösterdiği için parametrik testler kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan ölçeklerin güvenirlik analizi sonuçlarına bakıldığında BBÖMÖ ve İBDÖ‟nün çok güvenilir, GYKÖ‟nün ise güvenilir düzeyde olduğu görülmüştür. Verilerden elde edilen sonuçların analiz edilmesiyle, düzenli egzersiz yapan bireylerin beden memnuniyeti ortalamasının sedanter gurubun beden memnuniyeti ortalamasından daha düşük olduğu görülmüştür. Düzenli bir şekilde spor yapan ve sedanter bireylerin yaşam kalitesi açısından değerlendirilmesinde, düzenli egzersiz yapan bireylerin sedanter bireylerden yaşam kalitesinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Beslenmesine dikkat eden bireylerle dikkat etmeyen bireylerin karşılaştırılmasında tüm parametreler açısından anlamlı farklılık tespit edilmiştir. İletişim becerileri ile beden memnuniyeti, beden memnuniyeti ile yaşam kalitesi ve iletişim becerileri ile yaşam kalitesi arasında pozitif yönlü ilişki olduğu görülmüştür. Tarama çalışması sonucu elde edilen verilerin analizi neticesinde yaşam kalitesi hususunda spor yapmanın faydalı olduğu, beden memnuniyeti hususunda sedanter bireylerin daha mutlu olduğu ve iletişim becerileri konusunda egzersiz yapmanın olumlu ya da olumsuz etkisinin olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the communication skills, satisfaction levels with body parts and general quality of life of individuals who do and do not do sports were examined. The study was conducted in a general screening model format by including demographic information forms and scales in the analysis. The population of the research consists of 825 women between the ages of 20-40 in Van province. 374 of the participants do sports regularly and 451 are sedentary individuals. The Communication Skills Evaluation Scale was used to determine communication skills, the Satisfaction with Body Regions and Features Scale was used to determine body satisfaction, and the General Quality of Life Scale was used to determine the quality of life. The data obtained was analyzed in the SPSS 22 package program. Since the data showed normal distribution, parametric tests were used. When the reliability analysis results of the scales used in the study were examined, it was seen that BBMS and IBDS were very reliable, and GYKS was at a reliable level. By analyzing the results obtained from the data, it was seen that the body satisfaction average of individuals who exercise regularly was lower than the body satisfaction average of the sedentary group. When evaluating the quality of life of sedentary individuals who do sports regularly, it has been determined that individuals who exercise regularly have a higher quality of life than sedentary individuals. A significant difference was found in all parameters when comparing individuals who pay attention to their nutrition with those who do not. It has been observed that there is a positive relationship between communication skills and body satisfaction, body satisfaction and quality of life, and communication skills and quality of life. As a result of the analysis of the data obtained as a result of the screening study, it can be said that exercising is beneficial in terms of quality of life, sedentary individuals are happier in terms of body satisfaction, and exercising has no positive or negative effect on communication skills.