Sanal müzecilik ve sergileme tasarımı (Giysi müzeciliği model önerisi)
Virtual museum and exhibition design (Clothing museum model proposal)
  1. Tez No: 899957
  2. Yazar: OYA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR GÖKLÜBERK ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Müzecilik, Clothing Industry, Museology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sanal giysi müzeciliği, tarihi giysilerin, özel tasarım giysilerin ve giysi koleksiyonlarının dijital ortamlarda sergilenmesi, korunması ve tanıtılması süreci olarak tanımlanmaktadır. Bu müzeler, internet aracılığıyla erişilebilen dijital platformlarda, 3D modeller, sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) gibi teknolojiler kullanılarak, ziyaretçiler ile buluşturulmaktadır. Müze ziyaretçilerine fiziksel müzelerin ötesinde bir deneyim sunan bu müzeler, giysi tasarımlarını, kumaş dokularını ve giysiye ait detayları incelemek için fırsatlar sunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, sanal giysi müzeciliğinin ve giysi sergileme tasarımlarının üç boyutlu giydirme programlarıyla veya mevcut programlarla nasıl hazırlandığını aktarmaktır. Çalışmanın problem cümleleri ise, giysilerin sanal sergilenmesinde teknolojiler nasıl kullanılmıştır, müzelerde giysilerin sanal sergilenme unsurları nelerdir, giysilerin, sanal müzecilikte veya sanal sergilenmesinde müze düzenlemesi nasıl olmalıdır olarak belirlenmiştir. Araştırma modeli olarak, uygulamalı araştırma modeli benimsenmiştir. Bu çalışmanın evrenini, koleksiyonlar, örneklemini ise, koleksiyonlardan seçilen giysiler oluşturmaktadır. Bulgular bölümünde, alt problem cümleleri ve araştırma modelinde yer alan uygulama işlem basamakları tablosuna dayanarak sanal giysi müzesinin kurulum aşamaları ele alınmıştır. Bu araştırma, sanal giysi müzesi yapımında kullanılan teknolojilerin, fiziki koleksiyonlarının dijital ortamlarda sergilenmesini mümkün kıldığını ortaya koymuştur. Özellikle CLO 3D ve 3ds Max programlarının kullanımı, giysilerin sanal sergilenmesinde önemli rol oynamış, ancak alternatif programların da aynı işlevi görebileceği tespit edilmiştir. Sonuçlar doğrultusunda, sanal müze yapımında görev alacak kişilerin bu teknolojilere hakimiyetinin sağlanması gerektiği önerilmektedir. Ayrıca, bu tür sanal müzelerin firmalar tarafından ürün tanıtımında da kullanılabileceği ve yaygınlaştırılabileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Virtual clothing museums are defined as the process of exhibiting, preserving and promoting historical clothing, designer clothing and clothing collections in digital environments. These museums are brought together with visitors on digital platforms accessible via the internet using technologies such as 3D models, virtual reality (VR) and augmented reality (AR). Offering museum visitors an experience beyond physical museums, these museums offer opportunities to examine clothing designs, fabric textures and clothing details. The aim of this research is to convey how virtual clothing museums and clothing display designs are prepared with three-dimensional dressing programs or existing programs. The problem statements of the study were determined as how technologies were used in the virtual exhibition of clothing, what are the elements of virtual exhibition of clothing in museums, how should museum arrangements be in virtual museums or virtual exhibitions of clothing. The applied research model was adopted as the research model. The universe of this study consists of collections and the sample consists of clothing selected from collections. In the findings section, the establishment stages of the virtual clothing museum were discussed based on the sub-problem statements and the application process steps table in the research model. This research revealed that the technologies used in the construction of the virtual clothing museum made it possible to exhibit physical collections in digital environments. In particular, the use of CLO 3D and 3ds Max programs played an important role in the virtual exhibition of clothes, but it was determined that alternative programs could also serve the same function. In line with the results, it is suggested that the people who will take part in the construction of the virtual museum should be competent in these technologies. In addition, it was stated that such virtual museums can also be used by companies in product promotion and can be disseminated.