TRT Türk Halk Müziği repertuvarında bulunan Artvin yöresine ait türkülerin makamsal ve ritmik açıdan incelenmesi
A machamical and rhythmic analysis of characteristic Turks from Artvi̇n region in TRT Turkish Folk Music repertoire
- Tez No: 900749
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, TRT Türk Halk Müziği repertuvarında yer alan Artvin yöresine ait türkülerin makamsal ve ritmik özelliklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temelide, yöredeki türkülerin, bünyesinde barındırdığı makamların özelliklerini nasıl yansıttığı yer almaktadır. Bu bağlamda Artvin yöresinde kullanılan ve yazılı kaynaklarda tarif edilen makamların tanımı ve müzik teorisindeki yeri hakkında bilgi verilerek, Artvin türkülerinin kullanılan makamlar çerçevesinde nasıl bir yer tuttuğu incelenecektir. Araştırma, türkülerin makamsal ve ritmik yapılarını inceleyerek, bölgenin müzikal özelliklerini ve bu özelliklerin nazariyat kaynaklarında belirtilen makamlarla olan ilişkisini ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırmanın örneklemini teşkil eden Artvin yöresine ait TRT Türk Halk Müziği repertuvarında bulunan türkü notalarından yararlanılarak, seçilen türkülerin makamsal ve ritmik analizleri yapılacak, elde edilen veriler ışığında bu analizlerin sonuçları karşılaştırmalı bir yaklaşımla sunulacaktır. Bu araştırmanın, söz konusu türkülerin hem yöresel hem karakteristik özelliklerini hem de genel olarak Türkiye mozaiğindeki Türk Halk Müziği'nin zengin yapısını anlamada, geleneksel kültür ürünlerimizin doğru bir şekilde gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırma konusu ile ilgili veri toplama aşaması sürecinde ilk olarak araştırmanın örneklemini teşkil eden TRT repertuvarında bulunan Artvin yöresine ait türkülerin genel dağılımı incelenmiş ve bu inceleme sonucunda, Artvin yöresine ait toplam 36 türkü tespit edilmiştir. Araştırma bulgularından elde edilen sonuçlar doğrultusunda, Artvin yöresine ait türkülerin makamsal ve ritmik yapılarının Türk Müziği yazılı kaynaklarında anlatılan makam dizileri ile benzer ve farklı yönlerinin ortaya çıkarılması açısından önem arz etmektedir. Bu sonuçlar, yöreye ait türkülerin karakteristik özelliklerinin ortaya çıkarılmasının yanı sıra, aynı zamanda da yörenin müzik kültür dinamikleri üzerine yoğunlaşarak, Artvin yöresinde icra edilen türkülerin genel ve geleneksel yapılarını anlamada farklı bir perspektif sunmayı hedeflemektedir. Sonuç olarak,“TRT Türk Halk Müziği Repertuvarında bulunan Artvin yöresine ait Türkülerin Makamsal ve Ritmik Açıdan İncelenmesi”başlıklı bu çalışma, söz konusu türkülerin müzik bilimi açısından derinlemesine anlaşılmasına katkı sağlamayı ve bu eserlerin Türk müzik kültüründeki yerini daha iyi belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Türk Halk Müziği'nin zengin repertuarına dair kapsamlı bir bilgi birikimi sunulması ve bu vesile ile geleneksel kültür ürünlerimizin gelecek nesillere aktarılmasında kaynak oluşturarak katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine in detail the modal and rhythmic features of folk songs from the Artvin region in the TRT Turkish Folk Music repertoire. The main focus of the research is how the folk songs selected from the region in question reflect the characteristic features of the maqams they contain and the features of these works regarding their rhythmic structures. In this context, first of all, information will be given about the definition of the makams used in the Artvin region and described in Turkish Music written sources and their place in music theory, and then the place of folk songs specific to the Artvin region within the framework of the makams used will be examined. By examining the modal analysis and rhythmic structures of these folk songs, the research aims to reveal the musical characteristics of the region and the relationship of these features with the maqms specified in Turkish Music written sources. In this study, mode and rhythmic analyzes of the selected folk songs will be made, using the folk song notes in the TRT Turkish Folk Music repertoire of the Artvin region, which constitutes the sample of the research, and the results of these analyzes will be presented with a comparative approach in the light of the data obtained. It is thought that this research will make an important contribution to understanding both the local and characteristic features of the folk songs in question and the rich structure of Turkish Folk Music in the mosaic of Turkey in general, and to accurately transfer our traditional cultural products to future generations. During the data collection phase regarding the research subject, firstly, the general distribution of folk songs from the Artvin region in the TRT repertoire, which constitutes the sample of the research, was examined and as a result of this examination, a total of 36 folk songs from the Artvin region were identified. In line with the results obtained from the research findings, it is important to reveal the similar and different aspects of the maqam and rhythmic structures of the folk songs of the Artvin region with the maqam sequences described in Turkish Music written sources. These results aim to reveal the characteristic features of the folk songs of the region, as well as to offer a different perspective in understanding the general and traditional structures of the folk songs performed in the Artvin region, by focusing on the music and culture dynamics of the region. As a result, this study titled“Modal and Rhythmic Examination of Folk Songs of the Artvin Region in the TRT Turkish Folk Music Repertoire”aims to contribute to a deep understanding of the folk songs in question in terms of music science and to better determine the place of these works in Turkish musical culture. In line with this purpose, it aims to provide a comprehensive knowledge of the rich repertoire of Turkish Folk Music and thus contribute by creating a resource in transferring our traditional cultural products to future generations.