Shallow lakes under pressure: The role of zooplankton in mediating lake responses to global change, a mesocosm approach
Baskı altındaki sığ göller: Göllerin küresel değişime verdiği tepkiyi yönlendirmede zooplanktonun rolü, bir mezokozm yaklaşımı
  1. Tez No: 901597
  2. Yazar: DİLVİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Zooplankton komünitesi, tatlı su ekosistemlerindeki enerji akışında merkezi bir konuma sahip oldukları için göl ekosistemlerinin kilit bileşenleridir. İklim kaynaklı ve insan etkisiyle ortaya çıkan küresel değişikliklerin yönlendirdiği tahminler, tatlı su ekosistemlerinin yapısı ve işlevinde önemli değişiklikler öngörmekte ve bu değişikliklerin, diğer bileşenlerin yanı sıra, zooplankton üzerinde de derin etkiler yaratabileceğini öne sürmektedir. Sığ göl ekosistemleri, insan etkisine bağlı mikroplastik (MP) kirliliği, karasal kaynaklardan gelen çözünmüş organik madde (tDOM) girdileri ve iklim değişikliğiyle ilişkili yükselen su sıcaklıkları gibi üç stres faktörü tarafından giderek daha fazla tehdit altındadır. Bu üç stres faktörünün tatlı su ekosistemleri üzerindeki potansiyel etkileri kısmen bilinmekle birlikte, özellikle besin ağı içindeki trofik etkileşimler açısından zooplankton üzerindeki spesifik etkileri tam olarak anlaşılmamıştır. Bu boşluğu doldurmak amacıyla, bu doktora tezi, zooplankton üzerindeki MP yutulması ve varlığının etkilerini, bu etkilerin alt ve üst trofik seviyelerle ilişkilerdeki sonuçlarını, farklı farklı kalitelerde tDOM kaynaklarının zooplankton üzerindeki etkisini ve tDOM ile ısınmanın zooplankton dinamikleri üzerindeki birleşik etkilerini araştırmaktadır. Mezokozm yaklaşımı kullanılarak yapılan araştırma, zooplanktonun MP yutmasının düşük ve türlere özgü olmasına rağmen, fonksiyonel beslenme gruplarını değiştirme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymuştur. tDOM eklemeleri, farklı kaynakların seston kalitesinde değişiklikler yoluyla zooplankton biyokütlesi ve topluluk kompozisyonunu etkilediği bulunmuştur. Son olarak, tDOM'un artan mikrobiyal aktivite nedeniyle zooplankton biyokütlesini ve boyutunu olumsuz etkilediği ve ısınma ile kombinasyonunun zooplankton üzerinde sinerjik bir etki yarattığı bulunmuştur. Genel olarak, bu tez, küresel değişim stres faktörlerinin zooplankton topluluklarını nasıl etkileyebileceğini vurgulamakta ve bu etkilerin anlaşılmasının göl ekosistemlerinde gelecekteki değişikliklerin tahmin edilmesi açısından önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Zooplankton communities are key components of lakes because they occupy a central position in the energy flow of freshwater ecosystems. Predictions driven by climate-driven and human-induced factors suggest significant alterations to the structure and function of freshwater ecosystems, with potentially profound impacts on zooplankton, among other components. Lakes are increasingly threatened by stressors: microplastic (MP) pollution associated with anthropogenic effects, inputs of dissolved organic matter from terrestrial sources (tDOM), and rising temperatures associated with climate change. Although some potential effects of these stressors on freshwater ecosystems are well known, their specific effects on zooplankton, particularly regarding trophic interactions within the food web, are poorly understood. To address this gap, this thesis investigates the effects of MP ingestion and presence on zooplankton, including the subsequent bottom-up and top-down consequences, the influence of different tDOM sources on zooplankton with varying qualities, and the combined effects of tDOM and warming on zooplankton. Using a mesocosm approach, the research revealed that while MP ingestion by zooplankton was low and species-specific, it still had the potential to functional feeding groups. tDOM additions had complex effects, with different sources impacting zooplankton biomass and community composition through bottom-up effects mediated by changes in seston quality. Finally, terrestrially derived dissolved organic carbon (tDOC) negatively impacted zooplankton biomass and size and its combination with warming had a synergistic effect on zooplankton. This thesis highlights the significant ways global change stressors can impact zooplankton, emphasising the importance of understanding these effects for predicting future changes in lake ecosystems.