Jeoarkeolojik ve sismik veriler ışığında Fethiye Körfezi'nin deniz seviyesi değişimleri ve güncel tektoniği
Sea-level changes and recent tectonics in the Gulf of Fethiye based on geoarchaeological and seismic data
- Tez No: 901785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLHAN KIZILDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Deniz Bilimleri, Jeofizik Mühendisliği, Archeology, Marine Science, Geophysics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Türkiye'nin güneybatısındaki Fethiye Körfezi ve çevresinde, Geç Pleyistosen-Holosen döneminden itibaren göreli deniz seviyesi değişimlerinin etkileri incelenmiştir. Yüksek çözünürlüklü sismik veriler kullanılarak, son buzul dönemi maksimumu sırasındaki karasal alanlar ortaya çıkarılmış, stratigrafik birimler tespit edilmiş ve sedimantasyon süreçleri değerlendirilmiştir. Bölgedeki tektonik hareketlerin göreli deniz seviyesi değişimlerine olan katkısı jeoarkeolojik yaklaşımla araştırılmıştır. Körfezdeki dikey tektonik hareketlerin son buzul döneminden günümüze doğrusal olmadığı ve Geç Holosen döneminde daha etkin olduğu görülmüştür. Bölgenin son buzul maksimumu sırasındaki kıyı hattı yeniden oluşturulmuştur ve etkileri değerlendirilmiştir. Bulgular, Fethiye Körfezi ve çevresinin göreli deniz seviyesi değişimlerinden ciddi oranda etkilendiğini göstermektedir ve gelecekte de Akdeniz'deki su baskın riski ile karşı karşıya olan yüksek riskli alanlardan biri olduğunu doğrulamaktadır. Çalışmanın bölge için geleceğe yönelik yapılan modelleme çalışmalarına ve kıyı alanlarının yönetimine ilişkin politika belirleme çalışmalarına referans oluşturacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The effects of relative sea level changes since the Late Pleistocene-Holocene period in and around the Gulf of Fethiye in southwestern Turkey have been investigated. Using high-resolution seismic data, land areas during the last glacial maximum have been revealed, stratigraphic units identified, and sedimentation processes evaluated. The contribution of tectonic movements in the region to relative sea level changes was investigated using a geoarchaeological approach. It was observed that the vertical tectonic movements in the Gulf have not been linear from the last glacial period to the present and were more active during the Late Holocene. The coastline of the region during the last glacial maksimum has been reconstructed, and its effects have been evaluated. The findings show that the Gulf of Fethiye and its surroundings have been severely affected by relative sea level changes and confirm that it is one of the high-risk areas facing the risk of inundation in the Mediterranean in the future. It is hoped that the study will serve as a reference for future modeling studies for the region and policy-making efforts on the management of coastal areas.