OxforÜniversitesi Bodleian Kütüphanesi'nde MS. E. 66 numara ile kayıtlı mecmua ve MESTAP'a göre incelenmesi
At Oxford University's Bodleian Library, MS. E. analysis according to journal and MESTAP registered with number 66
- Tez No: 902068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ALPAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışma, Oxford Üniversitesi Bodleian Kütüphanesi'nde MS.E.66 numara ile Mecmÿèa-i EşèÀr adıyla kayıtlı şiir mecmuasının transkripsiyonlu metni, incelemesi ve MESTAP tablosuna aktarılmasından oluşmaktadır. Mecmua-i Eşar, XVI. yüzyıl şairlerinin şiirlerini ihtiva eden bir mecmuadır. Mecmuada, 45 şaire ait 8'i Farsça olmak üzere toplam 180 şiir bulunmaktadır. Mecmuanın XVI. asırda derlendiği tahmin edilmektedir. Eserde yer alan şiirler 3 farklı nazım şekliyle yazılmıştır. Ayrıca mecmua içerisinde yer alan şiirlerin bazısı zemin şiir bazısı nazire özelliği taşımaktadır. Mecmuada, klasik Türk edebiyatının geleneksel konularını içeren şiirler bulunmaktadır. Bu şiirler arasında döneminde yazılan kasideler de bulunmaktadır. Bu tez ile kaynaklarda bulunmayan şiirlerin tespit edilmesi, şiirlerin Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi yapılmak suretiyle mecmua bilgi bankasına katkı sağlanması ve mecmuaların Türk edebiyatı araştırmaları için öneminin ortaya konması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of the transcription, analysis and transfer to the MESTAP table of the poetry Mecmuèa-i Eşèar, which is registered in the Bodleian Library of Oxford University with the number M.S.E.66. Mecmua-i Eşar is a collection of poems of 16th century poets. There are 180 poems in total, 8 of which are in Persian, belonging to 45 poets. It is estimated that the collection was compiled in the 16th century. The poems in the work are written in 3 different verse forms. In addition, some of the poems in the mecmua are base poems and some are nazire. There are poems containing the traditional subjects of classical Turkish literature. Among these poems, there are also ode poems written during the period. With this thesis, it is aimed to identify the poems that are not found in the sources, to contribute to the mecmua information bank by classifying the poems according to the Systematic Classification of Mecmuas Project (MESTAP) and to reveal the importance of mecmuas for Turkish literature research.